Dlaczego fotele stewardes są ustawione w ten sposób? Chodzi m.in. o bezpieczeństwo pasażerów

Nie wszystkie fotele w samolotach ustawione są w tym samym kierunku. Stewardesy siedzą zwykle przodem do pasażerów. Jaka jest przyczyna takiego rozwiązania? Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo na pokładzie.

Pasażerowie samolotów zwykle siedzą w fotelach ustawionych przodem do kierunku lotu. Miejsca stewardes są zwrócone odwrotnie - w stronę pasażerów, tyłem do kierunku lotu. Skąd takie rozwiązanie? Dzięki ustawieniu siedzeń w przeciwną stronę w razie potrzeby mogą one błyskawicznie zareagować. Jest to wyjątkowo ważne zwłaszcza w przypadku sytuacji zagrażających życiu pasażerów. 

Zobacz wideo Andrzej Duda szusował na nartach w szczytnym celu. Zbierał pieniądze na dzieci z niepełnosprawnościami

Siedzenie tyłem do kierunku lotu jest bezpieczniejsze

Co ciekawe, podróżowanie tyłem do kierunku lotu jest bezpieczniejsze np. w przypadku gwałtownego hamowania podczas kołowania. Siedząc w przeciwną stronę do ruchu maszyny uniknęłoby się uderzenia głową w siedzenie znajdujące się przed nami. Niestety jedynie stewardesy zajmują miejsca ustawione w ten sposób. Jest to spowodowane przede wszystkim możliwością obserwowania sytuacji na pokładzie. Dzięki temu w razie potrzeby mogą one bardzo szybko zareagować i pomóc pasażerom samolotu.    

Wymyślił królestwo Jaszar El, ogłosił się jego władcą i zaczął wydawać paszporty oraz tablice rejestracyjne samochodów Wymyślił fikcyjne państwo, ogłosił się królem i wydawał dokumenty

Fotele skierowane w przeciwną stronę kosztują dużo więcej ze względu na wagę

Zamontowanie foteli skierowanych w przeciwną stronę do kierunku lotu w samolotach pasażerskich wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Fotele ustawione tyłem do kierunku lotu są zdecydowanie cięższe od standardowych - wprowadzenie takiego rozwiązania spowodowałoby większe zużycie paliwa. Kolejna sprawa dotyczy samych pasażerów. Większość osób po prostu nie przepada za siedzeniem w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy ze względu na chorobę lokomocyjną i inne dolegliwości z tym związane.

Oceanarium (zdjęcie ilustracyjne) Chciał tylko zrobić zdjęcie na wycieczce. Skończyło się tragedią

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: