72-latek zignorował ostrzeżenia GOPR. Mimo zagrożenia wybrał się na szlak. Ratownicy musieli ratować go dwa razy

W ostatnich tygodniach ostra zima zaatakowała Polskę. W górach pojawiło się zagrożenie lawinowe trzeciego, a nawet czwartego stopnia w związku z czym warunki na szlakach turystycznych uległy znacznemu pogorszeniu. Mimo komunikatów GOPR, niektórzy wychodzą w góry nieprzygotowani, co kończy się interwencjami ratowników.

Zima dała o sobie znać. Przez kilka dni fani górskich wycieczek musieli zmienić swoje plany. Obecnie sytuacja uległa poprawie, w niektórych miejscach ponownie otwarto szlaki, a obfite opady śniegu ustały. Niestety, na szlakach wciąż może być niebezpiecznie, a ratownicy górscy apelują o zachowanie rozsądku i bezpieczeństwa. W Beskidach mimo ostrzeżeń, na szlakach nie brakowało turystów. Pomocy potrzebował również turysta, którego zaledwie trzy dni wcześniej ratowano na innej trasie.

Dwa razy ignorował ostrzeżenia, dwa razy go ratowano

Ratownicy beskidzkiego GOPR zostali wezwani, by pomóc turyście w okolicy szczytu Babiej Góry. Gdy dotarli na miejsce doznali niemałego szoku. Okazało się bowiem, że pomocy potrzebuje 72-latek, którego kilka dni wcześniej ratowali z okolic Hali Krupowej.

Wielkie było ich zdziwienie, gdy okazało się, że poszkodowany jest tą samą osobą, którą ratowali w czwartek w rejonie Hali Krupowej [...] 72-letniego turystę sprowadzono do schroniska na Markowych Szczawinach o godzinie 21:45.

- możemy przeczytać na profilu GOPR Beskidy na Facebooku. Wiek oraz brak odpowiedniego przygotowania z pewnością nie były obojętne wobec obrotu spraw.

Po raz kolejny ktoś przecenił swoje możliwości. Przykre to, że w dalszym ciągu nie wyciągamy wniosków z już niejednej tragedii.

- komentuje pod postem jedna z internautek.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Ratownicy GOPR apelują o śledzenie komunikatów

Warunki turystyczne na beskidzkich szlakach są bardzo trudne, szlaki są nieprzetarte a zaspy na nich osiągają 2 m wysokości. Powyżej górnej granicy lasu wieje silny wiatr osiągający w porywach 100 km/h a widoczność nie przekracza 20 m.

- apelują ratownicy w jednym ze wpisów na portalu.

Choć wydawać by się mogło, że w dużo niższych od Tatr Beskidach można wędrować bez zważania na warunki pogodowe, zagrożenie jest równie duże. Wybierając się na szlak, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, sprawdzonym sprzęcie i ciepłym napoju czy energetyzującej przekąsce. Ratownicy nalegają również, by uważnie śledzić komunikaty dotyczące warunków pogodowych oraz zagrożeń lawinowych. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: