Co zrobić, jeśli zgubisz paszport na wakacjach? Należy pamiętać o kilku krokach

Wymarzone wakacje mogą zamienić się w koszmar na wiele sposobów. Brzydka pogoda, kradzieże czy doznanie urazu to niektóre z nich. Jednak dla wielu najgorszym możliwym scenariuszem jest zgubienie paszportu za granicą. Jak zachować się w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których musimy pamiętać, wybierając się na urlop za granicą, jest zabranie ze sobą dokumentów. W zależności od kraju - do wjazdu na terytorium innego kraju potrzebny nam będzie dowód osobisty lub paszport. Utrata jednego z nich na wakacjach to niewątpliwie źródło ogromnego stresu dla podróżnego. W takiej sytuacji ważne jest, aby wiedzieć, jak szybko i prawidłowo rozwiązać ten problem.

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Utrata paszportu za granicą

Co zrobić w przypadku kradzieży lub zgubienia paszportu? Na samym początku należy jak najszybciej zastrzec dokumenty w konsulacie - możecie zrobić to również przez internet. Wówczas paszport zostanie unieważniony i nie będzie można się nim posługiwać. Kradzież powinna zostać również zgłoszona na policję. 

O tym należy pamiętać, jadąc do Turcji.Wybierasz się do Turcji? Pamiętaj o tym szczególe w paszporcie

Chociaż utrata dokumentu jest poważną sprawą, to pamiętajcie, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Udajcie się do najbliższego konsulatu i poinformujcie o sprawie konsula. Na miejscu będziecie mogli złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, który umożliwi wam powrót do kraju. Otrzymacie go po uiszczeniu opłaty uzależnionej od danego kraju. 

Jeżeli przebywacie w kraju bez polskiego konsulatu, wystarczy, że udacie się do przedstawicielstwa dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Polski paszportNajsilniejsze paszporty świata. Polski dokument jeszcze nigdy nie był tak mocny

Wniosek o paszport tymczasowy

Do wniosku o wyrobienie paszportu tymczasowego będziecie potrzebować aktualne zdjęcie, dokument potwierdzający nagłe zdarzenie (raport policyjny) i dowód uiszczenia opłaty. Informacje na temat konkretnej kwoty znajdziecie na stronie polskiego konsulatu w kraju, w którym przebywacie. Jeśli z własnej winy zgubicie paszport -  cena będzie trzykrotnie wyższa.

Wyrobienie nowego dokumentu zajmuje około dwóch dni roboczych - może to jednak potrwać dłużej, w zależności od aktualnego zapotrzebowania.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: