Co zrobić, jeśli zgubisz paszport na wakacjach? Należy pamiętać o kilku krokach

Wymarzone wakacje mogą zamienić się w koszmar na wiele sposobów. Brzydka pogoda, kradzieże czy doznanie urazu to niektóre z nich. Jednak dla wielu najgorszym możliwym scenariuszem jest zgubienie paszportu za granicą. Jak zachować się w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których musimy pamiętać, wybierając się na urlop za granicą, jest zabranie ze sobą dokumentów. W zależności od kraju - do wjazdu na terytorium innego kraju potrzebny nam będzie dowód osobisty lub paszport. Utrata jednego z nich na wakacjach to niewątpliwie źródło ogromnego stresu dla podróżnego. W takiej sytuacji ważne jest, aby wiedzieć, jak szybko i prawidłowo rozwiązać ten problem.

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Utrata paszportu za granicą

Co zrobić w przypadku kradzieży lub zgubienia paszportu? Na samym początku należy jak najszybciej zastrzec dokumenty w konsulacie - możecie zrobić to również przez internet. Wówczas paszport zostanie unieważniony i nie będzie można się nim posługiwać. Kradzież powinna zostać również zgłoszona na policję. 

Chociaż utrata dokumentu jest poważną sprawą, to pamiętajcie, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Udajcie się do najbliższego konsulatu i poinformujcie o sprawie konsula. Na miejscu będziecie mogli złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, który umożliwi wam powrót do kraju. Otrzymacie go po uiszczeniu opłaty uzależnionej od danego kraju. 

Jeżeli przebywacie w kraju bez polskiego konsulatu, wystarczy, że udacie się do przedstawicielstwa dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Wniosek o paszport tymczasowy

Do wniosku o wyrobienie paszportu tymczasowego będziecie potrzebować aktualne zdjęcie, dokument potwierdzający nagłe zdarzenie (raport policyjny) i dowód uiszczenia opłaty. Informacje na temat konkretnej kwoty znajdziecie na stronie polskiego konsulatu w kraju, w którym przebywacie. Jeśli z własnej winy zgubicie paszport -  cena będzie trzykrotnie wyższa.

Wyrobienie nowego dokumentu zajmuje około dwóch dni roboczych - może to jednak potrwać dłużej, w zależności od aktualnego zapotrzebowania.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: