"Nikt nie podejrzewał, że to zwiastun tragedii". Tajemnicze błyski przed trzęsieniem ziemi

2017 rok. W Meksyku wybucha panika, słychać krzyki i huk walących się budynków. Po chwili wszystko jest jasne: to trzęsienie ziemi. Jedno z największych od 100 lat w tym rejonie. Jakiś czas później w sieci pojawiają się nagrania, przedstawiające nietypowe zjawisko. Świadkowie mówią o "niebieskich lub zielonych błyskach na horyzoncie" - najczęściej są zwiastunem tragedii. Kilka dni temu pojawiły się również w Turcji.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sześć lat temu, podczas potężnego trzęsienia ziemi w Meksyku, w mediach społecznościowych pojawiło się wiele filmików i zdjęć, prezentujących nietypowe zjawisko. Zielone, czasami niebieskie światła wirowały na niebie tuż przed nadejściem kataklizmu. Internauci w napięciu oczekiwali na naukowe wyjaśnienie. Hipotez jest wiele, pewności - brak. 

Wielka niewiadoma 

"To działania obcej cywilizacji", "początek końca", "kosmici" - użytkownicy Twittera, wymieniali się wówczas nie tylko nagraniami i zdjęciami, ale również wieloma hipotezami, mającymi wytłumaczyć pojawienie się tajemniczych błysków na niebie. Meksykańscy internauci zaczęli nawet używać hashtagu "Apocalipsis", oznaczającego biblijny koniec świata.

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Sygnał ostrzegawczy

Okazuje się, że tajemnicze błyski pojawiały się nie tylko przed trzęsieniem ziemi w Meksyku. Pierwsze wzmianki o tym zjawisku pochodzą z 89 roku p.n.e. Wówczas jeden z kronikarzy zanotował: niebo "było momentami niebieskie", a kilka godzin potem zatrzęsła się ziemia.

Podobnym doświadczeniem dzielili się świadkowie kataklizmu w 2007 roku w Pisco w Peru. Kilka minut przed północą kamery monitoringu zarejestrowały wyraźne błyski niebieskiego światła. Ludzie z zaciekawieniem wpatrywali się w nie, "nikt nie podejrzewał, że są zwiastunem tragedii" - napisała jedna z użytkowniczek na Facebooku. Kilka dni temu błyski rozświetliły również niebo w Turcji.

Kiedy na nocnym niebie pojawiają się rozbłyski niebieskiego światła, wtedy można się spodziewać, że wkrótce dany teren nawiedzi potężne trzęsienie ziemi

- podaje portal "GeekWeek". 

Jeszcze więcej pytań

Naukowcy na wiele sposobów starali się wytłumaczyć, na czym polega fenomen tego zjawiska. - Jedna z hipotez mówi, że tajemnicze błyski są spowodowane zwykłym tarciem skał podczas takiego przesunięcia - podaje "Gazeta Wyborcza".

Inne hipotezy wskazują na zjawisko piezoelektryczności (czyli powstania napięcia elektrycznego w materiale pod wpływem naprężenia) albo tryboluminescencji. Wciąż brakuje jednak niezbitych dowodów, potwierdzających którąkolwiek z zaproponowanych tez.

OFERTY AVANTI24.PL: Przegląd torebek z wyprzedaży znanych marek. Guess, Ralph Lauren lub Michael Kors - kultowe modele kupisz za ułamek ceny!

Źródła: GeekWeek, Gazeta Wyborcza, Twitter, Facebook

Więcej o: