Kraina jak baśń. "Polski biegun zimna" zaskakuje turystów spragnionych spokoju i kontaktu z naturą

Suwalszczyzna nieoficjalnie została okrzyknięta "polskim biegunem zimna" - nie tylko ze względu na niskie temperatury; jest to również najdalej położony na północny wschód zakątek naszego kraju. Cech, które wyróżniają ten region spośród innych, jest jednak znacznie więcej.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Suwalszczyzna - kraina jak baśń". Właśnie na takie hasło promocyjne zdecydowały się władze powiatu suwalskiego. Jak się okazuje, niebezpodstawnie. Walory przyrodnicze tego regionu rzucają urok na turystów, umożliwiając wejście do wymarzonej krainy; czystych jezior, łagodnych pagórków i tajemniczych puszczy. 

Polski biegun zimna

Zgodnie z przepisami Światowej Organizacji Meteorologicznej, biegunem zimna w danym kraju zostaje miejsce "położone na nizinach o najniższej temperaturze wieloletniej, najmroźniejszych okresach zimowych i najchłodniejszych okresach letnich" - czytamy na twojapogoda.pl. W Polsce do ścisłych wytycznych niemal idealnie pasują Suwałki, niewielkie miasto, będące stolicą Suwalszczyzny. Niskie temperatury nie powstrzymują jednak turystów. Malownicze krajobrazy i atrakcje regionu wynagrodzą nawet największe mrozy. 

Jak z baśni

Zwiedzanie Suwalszczyzny najlepiej zaplanować na lato - choć jest ono w tym regionie zazwyczaj gorące i parne - lub wczesną jesień. Z oblanych słońcem wzgórz można wtedy godzinami wpatrywać się w bajkową okolicę Suwalskiego Parku Krajobrazowego ze słynną górą o wulkanicznym kształcie, nazywaną Suwalską Fudżijamą. Turyści spragnieni ciszy, spokoju i kontaktu z naturą poczują się tutaj jak w raju. 

Śladami przeszłości

Oprócz możliwości wypożyczenia roweru lub wzięcia udziału w spływie kajakowym, sam spacer po okolicy może okazać się ciekawym przeżyciem. - Jeśli ktoś jest zafascynowany oryginalnym folklorystycznym korzeniem Suwałk, to polecam przejść się ul. Wigierską, Hammerszmita, Gałaja, Reymonta. Tam w większości są oryginalne stare chaty i w wielu momentach można odnieść wrażenie, że czas zastygł w miejscu - napisał jeden z mieszkańców na Facebooku. 

 

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Tak smakuje życie 

Suwalszczyzna pełna jest pereł natury, takich jak Puszcza Augustowska, będąca jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce i w Europie. Z kolei jezioro Hańcza uznaje się za najgłębsze jezioro na terenie naszego kraju. Miłośników zabytków i historii z pewnością ucieszą suwalskie świątynie - kościoły, cerkiew, molenna, a także Muzeum Okręgowe, zwiedzanie Starego Browaru i wieży ciśnień.

Nie sposób pominąć wyrazistej, lokalnej kuchni, która jest najlepszym przykładem, że powiedzenie "przez żołądek do serca" jest w pełni trafne. - Kartacze, babki ziemniaczane, sękacze - a to tylko niektóre z tradycyjnych podlaskich przysmaków, których koniecznie musicie tu spróbować - zachęcają autorzy bloga "Małe Wypady". 

 

OFERTY AVANTI24.PL: Te sukienki dla 50-latek optycznie wyszczuplą, a równocześnie podkreślą atuty! Najlepsze fasony i kolory

Źródła: twojapogoda.pl, malewypady.pl

Więcej o: