W sanatoriach na NFZ będzie jeszcze drożej? Kuracjusze będą musieli zapłacić więcej za pokoje

Wyjazdy do sanatoriów współfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia cieszą się dużą popularnością wśród kuracjuszy. W końcu to świetna okazja do wypoczynku i podreperowania zdrowia. Jednak w najbliższym czasie w uzdrowiskach szykują się spore zmiany. Czy będzie drożej?

Rozporządzenie ministra zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego zostało opublikowane w Rządowym Centrum Legislacji jeszcze w grudniu. Wynikało z niego, że zmiany obejmą nie tylko kuracjuszy, ale i pracowników. Już wkrótce ma zostać rozszerzony katalog osób, które będą mogły znaleźć zatrudnienie w uzdrowiskach - m.in. o lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Jednak to nie wszystko. Nowe przepisy mówią także o ważnej zmianie dla kuracjuszy. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Zmiany w opłatach za pokoje w sanatoriach. Będzie drożej? 

Nie zmieni się kwestia dotycząca finansowania wyjazdów. Tak jak do tej pory, NFZ będzie pokrywało jedynie koszty leczenia, natomiast kuracjusze muszą częściowo uiszczać opłatę za wyżywienie i nocleg. Rozporządzenie mówi jednak o ważnej kwestii, która wpłynie na ich portfele. Z ofert sanatoriów mają zniknąć pokoje o najniższym standardzie, bez węzłów sanitarnych. To właśnie za nie do tej pory pacjenci dopłacali najmniej. Według resortu zdrowia takie rozwiązanie ma przyczynić się do podniesienia standardu zakwaterowania w uzdrowiskach. 

Nowy cennik został już opracowany i załączony do projektu rozporządzenia, a przepisy mają zacząć obowiązywać od 2024 roku. Na jakie kwoty powinni przygotować się kuracjusze? Przykładowo obecnie kwota za dwuosobowy pokój o najniższym standardzie w I sezonie (od 1 października do 30 kwietnia) wynosiła 14,2 zł, z kolei 19,5 zł od 1 maja do 30 września. Od 2024 roku za pokój dwuosobowy z pełnym węzłem sanitarnym trzeba będzie zapłacić odpowiednio 19,5 zł lub 27,3 zł.

Rewolucyjne zmiany w sanatoriach

To nie koniec zmian czekających na kuracjuszy od 2024 roku. Najbardziej rewolucyjna z nich dotyczy skierowań i sposobu wyboru sanatoriów. Obecnie pacjent ma 30 dni na dostarczenie skierowania do wojewódzkiego oddziału NFZ, a następnie lekarz specjalista decyduje o kierunku i dacie leczenia uzdrowiskowego. Nowe przepisy całkowicie zmienią ten proces. Od przyszłego roku skierowania będą elektroniczne, a zainteresowani będą mogli samodzielnie zadecydować o miejscu, do którego chcą pojechać.   

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: