Śnieg w kolorze rdzy i lodowe kwiaty wyrastające z ziemi? Leśnicy opublikowali zdjęcia nietypowych zjawisk

Spacerowanie to doskonała forma aktywności fizycznej, która nadaje się dla większości z nas. Na spacer można iść z rodziną, z psem lub samemu i spędzić czas na łonie natury. Zima i leżący w lasach śnieg nie powinny być żadną wymówką. W polskich lasach o tej porze roku można zaobserwować naprawdę zaskakujące zjawiska.

W ostatnich dniach styczeń nie rozpieszcza Polaków pogodą. Wielogodzinne śnieżyce, siarczysty mróz i zaspy śnieżne stały się codziennością. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zniechęcać się do aktywności na dworze. Wraz z zimą można zaobserwować nietypowe zjawiska jak rdzawy śnieg czy lodowe kwiaty.

Wyciek toksycznych substancji? Nie, to tylko rozlewisko

Leśnicy na profilu Lasów Państwowych nie szczędzą ciekawostek oraz zdjęć widokowych z polskich lasów. Internautów zaniepokoiło jednak zdjęcie z jednego z warmińskich lasów, na którym widać śnieg w kolorze rdzy. Eksperci jednak uspokajają, że jest to efekt butwiejących szczątków roślin oraz bakterii żelazowych obecnych w zamarzniętej pod pokrywą śnieżną wodzie. Trzeba przyznać, że widok jest niesamowity, choć nic dziwnego, że niektórych zmartwił.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Dziadek mróz przynosi ze sobą lodowe kwiaty

Momentami ciężko uwierzyć w piękno i niesamowitość natury. W kolejnym poście z serii "Leśnych Ciekawostek" leśnicy opublikowali wyjątkowe zjawisko. Lodowe "kwiaty", bo tak je nazwano, pojawiają się, gdy przychodzi tęższy mróz. Na terenach podmokłych woda zawarta w glebie zaczyna zamarzać i "wypycha" spod ziemi kryształy lodu, które potrafią unieść nawet ściółkę leśną.  

Wyciskane z gleby kryształy przyjmują kształt włókien i pasm, czemu zjawisko zawdzięcza swoją nazwę - Lód włóknisty.

- przeczytamy w poście.

Nie szukaj wymówek. Idź zimą na spacer

Lasy pokryte śniegiem i szronem są niczym nasza własna kraina lodu. Warto obserwować jak w ciągu roku zmienia się natura. Podczas wędrówki można szukać przebiśniegów czy pierwszych oznak wiosny lub całkowicie zanurzyć się w zimowym krajobrazie i chłonąć każdy jego milimetr. Naukowcy alarmują, że przy postępujących zmianach klimatycznych warto cieszyć się książkową zimą, póki mamy szansę jej doświadczać. Być może podczas spaceru zaobserwujesz równie zaskakujące i piękne zjawiska jak te prezentowane przez leśników z Lasów Państwowych.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: