Wybrali się na Śnieżkę w dresach. Temperatura ciała turysty spadła do 32 stopni. GOPR pokazał nagranie

Mimo trudnych warunków i licznych ostrzeżeń wielu turystów wciąż wybiera się w góry bez właściwego przygotowania. W miniony weekend ratownicy GOPR uratowali dwóch mężczyzn, którzy utknęli w Karkonoszach. Jeden z nich znajdował się w stanie hipotermii drugiego stopnia - temperatura jego ciała spadła do zaledwie 32 stopni.

Obecnie w Karkonoszach panują trudne warunki do uprawiania turystyki i ogłoszony został trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Wiatr powoduje zamieć i zawieje, miejscami zalegają warstwy lodu, a na nich kilkumetrowe zaspy świeżego śniegu. Szlaki są nieprzetarte i wymagają uciążliwego torowania, co stwarza niebezpieczeństwo nawet dla doświadczonych i przygotowanych turystów. Jednak wiele osób mimo ostrzeżeń wybiera się w góry bez odpowiedniego sprzętu i stroju. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Interwencja GOPR-u w Karkonoszach

W piątek, 3 lutego w godzinach wieczornych ratownicy GOPR otrzymali zgłoszenie o dwóch turystach, którzy zabłądzili w rejonie czerwonego szlaku nad Kotłem Małego Stawu. Początkowo dyżurny próbował poprowadzić ich w bezpieczne miejsce przez telefon, jednak już chwilę później jeden z mężczyzn przyznał, że nie jest w stanie iść dalej. 

Pomógł im wyposażony w rakiety śnieżne inny turysta. Wrócił z nimi do krzyżowania szlaków przy Spalonej Strażnicy i poczekał do przyjazdu ratowników GOPR.

Wyszli nieprzygotowani w góry

W piątek w Karkonoszach panowały niezwykle trudne warunki. Silny wiatr powodował zamiecie śnieżne i obniżał odczuwalną temperaturę nawet do 23 stopni poniżej zera. Jednak turyści postanowili wybrać się na Śnieżkę w zwykłych kurtkach i spodniach dresowych. 

Kiedy goprowcy przybyli na miejsce, stwierdzili znaczne wychłodzenie obu mężczyzn. Jeden z nich znajdował się w stanie hipotermii drugiego stopnia, a temperatura jego ciała wynosiła jedynie 32 stopnie Celsjusza. 

Po zabezpieczeniu termicznym ewakuowano turystów do Schroniska Strzecha Akademicka, tam wstępnie ogrzano najciężej wychłodzonego i kontynuowano ewakuację do Karpacza. Drugi turysta pozostał w schronisku do rana

- poinformowali ratownicy na Facebooku. 

W Karkonoszach wciąż obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego, a ratownicy apelują do turystów ostrożność. Warunki turystyczne na szlakach są niezwykle trudne, a wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: