Leśnicy pokazali zdjęcie. Oto co można robić zimą w lesie. Za to mandatu nie dostaniesz

W wielu miejscach w Polsce pogoda sprzyja sportom zimowym. Lasy Państwowe opublikowały post na Facebooku dotyczący tego, co można robić w lesie, kiedy spadł śnieg. Chodzi o różnego rodzaju aktywności fizyczne.

Zima pojawiła się prawie w każdym zakątku Polski. Taka aura będzie się utrzymywała jeszcze przez kolejne dni, dlatego warto z niej skorzystać. Lasy Państwowe opublikowały w mediach społecznościowych listę aktywności, jakie można podejmować, kiedy za oknami skrzy się mróz.

Zobacz wideo Policyjny dron zarejestrował lekkomyślne zachowanie pieszego na przejeździe kolejowym

Las to doskonałe miejsce do utrzymania formy

W wielu miejscach w Polsce zagościła zima. Lasy Państwowe zachęcają do spędzania czasu w lasach, które są idealnym miejscem dla entuzjastów sportów zimowych. Zwracają między innymi uwagę na biegi narciarskie:   

Niedawne sukcesy Justyny Kowalczyk niewątpliwie przyczyniły się do popularyzacji w Polsce biegów narciarskich. Trudno mówić o masowości biegówek i porównywać się ze Skandynawami, ale ta zapomniana nieco dyscyplina sportu ostatnio odżyła, a dowodem na to są wyniki sprzedaży sprzętu narciarskiego.

Jak zaznaczają, ruch, jaki wykonuje się podczas jazdy na biegówkach w stylu klasycznym jest bardzo naturalny i łatwy do nauczenia się. Ten sport można uprawiać w różnych warunkach terenowych - nie potrzeba do tego specjalnie przygotowanych tras.

Skitouring, czyli połączenie górskich wędrówek z narciarstwem

Jeśli lubicie jazdę na nartach i górskie wędrówki, z pewnością spodoba wam się skitouring. To rodzaj aktywności fizycznej, która łączy jedno i drugie. Do uprawiania tego sportu potrzebne są narty skitourowe, a przy stromych podejściach tzw. foki, czyli pasy materiału antypoślizgowego zamieszczane na śligach nart. Warto dodać, że taka rozrywka jest dedykowana osobom sprawnym i wytrzymałym. Jak to wygląda w praktyce?

Po dotarciu na szczyt, foki się zdejmuje, a sam zjazd odbywa się zwykle po nieprzygotowanym stoku, często w głębokim i kopnym śniegu, pomiędzy drzewami.

A może zimowe nocowanie w lesie? Tzw. bushcraft wymaga odpowiedniego sprzętu i ubrań

Kolejna nietypowa aktywność wymieniona przez Lasy Państwowe to tzw. bushcraft. Niektórzy uważają, że to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. Bushcraft to nic innego jak zimowe nocowanie w lesie. Do tego rodzaju aktywności potrzebny jest odpowiedni sprzęt i wiedza. Jednym z najważniejszych przedmiotów, jakie mogą przydać się podczas takiej nocy jest NRC, czyli metalizowana folia polipropylenowa.

Nordic walking i bieganie - las jest stworzony do tych sportów

Lasy Państwowe wymieniają również bieganie i nordic walking. Tego rodzaju aktywności są idealne do realizowania ich w lesie. Bieganie i chodzenie z kijkami po miękkim, leśnym podłożu jest zdecydowanie zdrowsze dla stawów niż bieganie po asfalcie. Poza tym las oferuje zmienność krajobrazów i czyste powietrze, które wpływa korzystnie na cały organizm.   

p

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: