Katastrofa w Turcji i Syrii. Ziemia ponownie się zatrzęsła. 1300 osób nie żyje, sześć tysięcy rannych

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi w Turcji i północnej części Syrii miało moc 7.8 stopni w skali Richtera. Przed południem czasu polskiego doszło jednak do wstrząsów wtórnych. Liczba ofiar z 500 zwiększyła się do 1300 osób. Sześć tysięcy osób zostało rannych.

W poniedziałek doszło do potężnego trzęsienia ziemi. Po obu stronach granicy mieszkańcy zostali wyrwani ze snu. Wielu osobom nie udało się przeżyć. Niestety, doszło do wstrząsów wtórnych, które pochłonęły jeszcze większą liczbę osób. Na miejscu pracują służby, które wydostają ciała spod gruzów.

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Katastrofa w Turcji i Syrii. Liczba ofiar rośnie

Trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8 w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię. Wiele osób zginęło pod gruzami własnych domów. Przed południem czasu polskiego doszło jednak do wtórnych wstrząsów, które również narobiły wiele szkód. Ich magnituda wynosiła 7,5, a same wstrząsy odczuwalne była również irackim Kurdystanie, na Cyprze, w Jordanii, Izraelu, Libanie i Egipcie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak podaje "Daily Mirror", liczba osób rannych wynosi obecnie 5385 w Turcji i 600 w Syrii. Nie żyje 1300 osób.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Trwają akcje poszukiwawczo-ratownicze

Wiceprezydent Turcji Fuat Otkay poinformował, że ratownicy zmagają się z "wyjątkowo trudnymi warunkami pogodowymi". Jak dodał, prawie 2800 zespołów poszukiwawczo-ratowniczych zostało rozmieszczonych na obszarach dotkniętych katastrofą.

Rząd Turcji wszczął już alarm "czwartego poziomu", prosząc o międzynarodową pomoc. Pomocną dłoń wyciągnęło już 45 krajów - w tym Polska. Grupa HUSAR wyruszy z kraju jeszcze w ten poniedziałek.

Strażacy #HUSARPoland wyruszają sukcesywnie z jednostek do miejsca koncentracji w JRG nr 17 KM PSP w Warszawie.  Z lotniska Warszawa Okęcie zaplanowano wylot do Gaziantep, najbliższego lotniska od epicentrum zdarzeń

- czytamy na Twitterze Straży Pożarnej.

Więcej o: