Tak groźnie jeszcze nie było. Tatry toną w śniegu. Lawina zabrała ze sobą las i zasypała szlak

Od kilku dni Tatry są całkowicie zamknięte dla turystów. Utrzymujące się zagrożenie lawinowe oraz trudne warunki pogodowe uniemożliwiają bezpieczne poruszanie się po górach. Z tego powodu weekend w TPN był bardzo niebezpieczny. Po serii sobotnich lawin, w niedzielę kolejna lawina odcięła Morskie Oko od świata.

Tatry są obecnie niebezpiecznym obszarem, a turyści muszą zadowolić się jedynie spacerami po miasteczkach. Wszystkie szlaki, trasy narciarskie oraz wyciągi są całkowicie wyłączone z użytku. W Tatrach panuje bowiem czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Po intensywnych opadach śniegu, którym towarzyszył silny wiatr, synoptycy zapowiadają okres znacznego ochłodzenia. Warunki te spowolnią osiadanie i stabilizację pokrywy śniegowej. Zapowiada się, że Tatry pozostaną zamknięte jeszcze długo. 

Groźne lawiny zawitały nad Morskie Oko

Jak przekazuje leśniczy z Tatrzańskiego Parku Narodowego, z obwodu Morskie Oko 

Dzisiaj (sobota 4 lutego) z Marchwicznej Przełęczy zeszły trzy lawiny. Pierwsza, pyłowa, wpadła na lód Morskiego Oka, druga wyłamała taflę jeziora, trzecia jeszcze bardziej wyłamała lód. [...] Ponadto z rejonu Białego Żlebu zeszła lawina, która przecięła drogę do Morskiego Oka. Kolejna prawdopodobnie zeszła bliżej wejścia na Świstówkę - widać połamane drzewa, też dosięgła drogi! 

Z kolei w niedzielę po serii lawin zeszła kolejna, tym razem ze Żlebu Żandarmerii, zabierając ze sobą cały las. Jak ocenił wstępnie leśniczy, drzewostan został wyłamany aż po Rybi Potok. 

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Zagrożenie lawinowe w całych Tatrach. Ratownicy TOPR apelują o rozwagę

Obecnie wiemy, że zagrożenie lawinowe w Tatrach z pewnością utrzyma się w najbliższych dniach. Lawinowa "czwórka" to przedostatni stopień zagrożenia. Z tego powodu turystów prosi się o pozostanie w miasteczkach i wsiach. Wycieczka w tereny wysokogórskie mogłaby skończyć się tragedią.  

Ratownicy TOPR nie tylko zachęcają do śledzenia aktualnych komunikatów na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz na stronie internetowej komunikatów lawinowych, a również edukują. Regularnie udostępniają infografiki oraz zapraszają na webinary. Seria "LawinoweABC" ma nie tylko uczyć rozsądnych zachowań w górach, lecz również pokazywać tajniki pracy w TOPR. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: