Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Ludzie uciekali z domów wyrwani ze snu. Zginęło ponad 500 osób

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i północnej części Syrii miało moc 7.8 stopni w skali Richtera. Do zdarzenia doszło w poniedziałek, kiedy wszyscy spali. Spod gruzów w sumie wydobyto ponad 500 ciał, lecz skala zgonów może wzrastać. Trwają poszukiwania.
Zobacz wideo 10 lat wojny domowej w Syrii. Miliony uchodźców, gigantyczne zniszczenia, pogłębiony przez pandemię kryzys

W poniedziałek doszło do ogromnego trzęsienia ziemi. Po obu stronach granicy mieszkańcy zostali wyrwani ze snu. Niestety wielu z nich nie przeżyło. Spod gruzów wyciągane są ciała, na ten moment nie wiadomo, jaka będzie całkowita liczba ofiar trzęsienia.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Skala zniszczeń jest ogromna

Nagłe zjawisko sprawiło, że ludzie w popłochu opuszczali swoje domy. Jak informuje cnbc.com mimo tego, iż na dworze panuje mróz, ludzie wybiegli na zewnątrz, nie zważając na padający deszcz, czy śnieg. Domy wielu osób zostały zrównane z ziemią, a wstrząsy nie ustawały. Do akcji wkroczyły służby ratunkowe. 

Mapa Turcji i Syrii. Trzęsienie ziemiMapa Turcji i Syrii. Trzęsienie ziemi Fot. Google Maps screen

Mapa Turcji i Syrii ukazuje, jak rozległe było trzęsienie ziemi. Zjawisko wystąpiło również we wschodniej części tego kraju, w mieście Diyarbakir, gdzie sytuacja także jest wyjątkowo trudna. Wyżej wspomnianą miejscowość Adana oraz Diyarbakir dzieli ponad 500 km. Na miejscu zdarzenia pojawiły się dźwigi i wiele ekip ratunkowych. Spod gruzów wyciągani są ranni i zabici. Najnowsze doniesienia mówią o 284 zmarłych i ponad 2000 rannych w Turcji.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Syria, trzęsienie ziemi dotknęło także ten kraj

Na skutek gwałtownego trzęsienia ziemi ucierpiała także Syria. Zdarzenie pochłonęło wiele ofiar na terenach będących pod kontrolą rządu w Damaszku. W przypadku Syrii, wiele osób żyje w złych warunkach i są to głównie przesiedleńcy z innych części kraju z powodu wojny domowej.

Szacuje się, że trzęsienie ziemi, które zniszczyło regiony znajdujące się w rękach opozycji, zamieszkuje około czterech milionów ludzi. Z najnowszych informacji wynika, że ogólne wyliczenia co do ilości zgonów związanych z trzęsieniem ziemi sięgają około 250 osób oraz 639 rannych w samej Syrii. W sumie na ten moment trzęsienie ziemi pochłonęło ponad 500 istnień. Trwają prace poszukiwawcze.

Więcej o: