W tym polskim mieście padł absolutny rekord. Przyjechała tu zaskakująca liczba turystów. "Możemy być dumni"

Lublin staje się coraz bardziej doceniany przez turystów z całej Polski. To za ich sprawą miasto może teraz pochwalić się nowym rekordem. W ubiegłym roku na urlop przyjechało tu 750 tys. podróżnych, co daje dwukrotnie wyższy wynik w porównaniu z 2021 rokiem.

Lublin to malownicze miasto położone we wschodniej Polsce. Chociaż nie należy do czołówki ulubionych kierunków podróżniczych Polaków, to z pewnością ma wiele do zaoferowania. Na turystów czekają tu zachwycające kamienice, liczne muza oraz zabytki, a także ciekawe legendy ukryte z tamtejszych zaułkach i uliczkach. Aspekty te doceniła rekordowa liczba osób, która postanowiła odkryć piękno stolicy województwa lubelskiego. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Lublin przyciągnął rekordową liczbę turystów

W zeszłym roku Lublin odwiedziło 753 tys. Polaków, z kolei cały Lubelski Obszar Metropolitalny ponad 1 mln osób. To dwa razy więcej niż w 2021 roku i około 20 proc. więcej w porównaniu z 2019 rokiem. Wynik ten jest absolutnym rekordem i napawa władze miasta dużym optymizmem. 

European Best Destination 2023: Warszawa walczy o prestiżowy tytuł.Polskie miasto walczy o prestiżowy tytuł. Konkuruje z Wiedniem i Londynem

Turyści najchętniej wybierali się na urlop w sezonie letnim. To właśnie wtedy czeka tu nich najwięcej atrakcji i wydarzeń, takich jak Carnaval Sztukmistrzów, czyli festiwal sztuki nowego cyrku oraz teatru. Dużą popularnością cieszy się także Noc Kultury, podczas której miasto zmienia się nie do poznania. Na odwiedzających czekają koncerty, spotkania literackie i wiele innych bezpłatnych wydarzeń kulturalnych.

Kto przyjeżdża do Lublina? Nie tylko Polacy

Jak wynika z danych portalu Nocowanie.pl, to młodzi ludzie najczęściej podróżowali do stolicy województwa. Liczba turystów do 30. roku życia wyniosła 47 proc., z kolei 28 proc. to osoby w przedziale wiekowym od 21 do 25 roku życia.

Turyści zwykle decydowali się na jednodniowe wycieczki do miasta (342 tys. osób), z kolei aż 411 tys. decydowała się na skorzystanie z oferty tamtejszych miejsc noclegowych. Najwięcej podróżnych przyjechało z województwa lubelskiego oraz mazowieckiego. Nie brakowało również gości z Małopolski, Śląska i Dolnego Śląska. 

Powstał ranking najbardziej nieuprzejmych miast w Polsce. Łódź na prowadzeniu.Najbardziej nieuprzejme miasta w Polsce. Tu ludzie bywają wyjątkowo niemili

Lublin w 2022 roku został doceniony nie tylko przez Polaków. Około 50 tys. odwiedzających przybyło tu zza granicy. Najliczniejszą grupą byli Niemcy - na urlop zdecydowało się ich czterokrotnie więcej niż w 2021 roku. Na ulicach miasta można było spotkać też Izraelczyków, Amerykanów i Brytyjczyków. 

Jako portal, który pochodzi z Lublina, możemy być dumni z tego, że nasze miasto cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów

- przyznał Karol Wiak z portalu Nocowanie.pl.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: