Ekstremalne zagrożenie w Tatrach. Zamknięto popularne szlaki. "Warunki skrajnie niebezpieczne"

TOPR ogłosił w czwartek wieczorem czwarty stopień zagrożenia lawinowego dla obszaru Tatr. W niektórych miejscach spadło nawet 70 cm śniegu, więc sytuacja jest skrajnie niebezpieczna. "Odradzamy wszelkie wyjścia w góry" - zaapelowali ratownicy.

W ciągu ostatniej doby w Tatrach spadło miejscami nawet 70 cm białego puchu, a opadom towarzyszył silny wiatr. To niebezpieczne połączenie doprowadziło do powstawania wielkich, niebezpiecznych depozytów śniegu. Z tego powodu TOPR wydał czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego i poinformował o zamknięciu dwóch szlaków

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Z powodu ekstremalnie trudnych warunków w Tatrach na wniosek TOPR do odwołania zamknięto szlaki turystyczne do Morskiego Oka i do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki. Oznacza to, że dojście do tamtejszych schronisk nie będzie możliwe. Nieczynne są parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie, do odwołania wstrzymano transport konny, a także sprzedaż biletów wstępu na teren TPN.

Jak poinformował TOPR, szlaki są obecnie pozawiewane i nieprzetarte, pokryte grubą warstwą świeżego, białego puchu. Sprawia to, że ich przebieg jest niewidoczny, a miejscami powstają ogromne zaspy. Dodatkowo sytuacji nie ułatwiają także zamiecie śnieżne, które utrudniają orientację w terenie i ograniczają widoczność. 

W Tatrach warunki skrajnie niebezpieczne [...] Prosimy o zaniechanie jakiejkolwiek działalności górskiej. Lawiny mogą osiągać z pozoru bezpieczne dna dolin. Prosimy pamiętać, że w obecnych warunkach, oczekiwanie na pomoc w górach może się znacznie wydłużyć

- zaapelowali ratownicy. 

Zagrożenia lawinowe

Lawinami określa się gwałtowne przemieszczanie ze stoku górskiego mas śniegu, lodu czy gruntu. Uważa się je za jedno z największych zagrożeń zimowych. Na ich powstawanie wpływa wiele czynników - wiatr, temperatura, przy której padał śnieg, nagromadzenie się mas białego puchu czy rodzaju podłoża, na którym leży. 

Zagrożenie lawinowe określa się za pomocą międzynarodowej, pięciostopniowej skali. Pierwszy stopień oznacza niewielkie niebezpieczeństwo, drugi umiarkowane zagrożenie, trzeci znaczne, a czwarty - wysokie. Piąty stopień dotyczy sytuacji katastrofalnych, kiedy poruszanie się w terenie jest zwykle niemożliwe i zaleca się pozostanie w obszarach nieobjętych zasięgiem zagrożenia.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: