Sytuacja w tych krajach jest napięta. MSZ apeluje do turystów, by omijać te kierunki najbliższym czasie

Po ostatnich latach społecznego dystansu coraz częściej tęsknimy za dalekimi wyjazdami i decydujemy się na podróże w najróżniejsze zakątki świata. Niestety, nie wszędzie będzie bezpiecznie i spokojnie. Z tego powodu MSZ apeluje o ostrożność i odradza wyjazd do kilku krajów.

Ze względu na napiętą sytuację polityczną między Izraelem a Palestyną, MSZ odradza urlop w Izraelu i w krajach przygranicznych ze Strefą Gazy, oraz z Libanem i Syrią. Podróż do Izraela co roku kusi tysiące turystów w szczególności zimą, gdy wiele podróżujących ucieka od mrozu i śniegu. W tym roku warto jednak wybrać inny kierunek.

MSZ wydało komunikat dla turystów. Możliwe zamieszki i ataki terrorystyczne

Konflikt Izraela z krajami arabskimi trwa od momentu uchwalenia rezolucji przez ONZ w 1947 roku, która miała podzielić Palestynę na państwo żydowskie i arabskie. Już w pierwszym roku istnienia Izraela, a w gruncie rzeczy drugiego dnia od proklamacji niepodległości, wybuchła I wojna izraelsko-arabska. Wrogie nastroje, ataki i wojny regularnie toczą się od tamtego czasu, aż do dziś. 

Obecnie sytuacja w Izraelu, Palestynie oraz krajach sąsiadujących jest napięta. Cały obszar zagrożony jest atakami terrorystycznymi, a na ulicach w każdej chwili mogą zacząć się zamieszki, demonstracje i starcia z siłami porządkowymi. 

Na miejscu unikaj tych przestrzeni

Jeśli obecnie znajdujesz się na terenie Izraela lub Palestyny, przede wszystkim unikaj obiektów kultu religijnego, bo te są najbardziej narażone na ataki np. rakietowe. Niebezpieczne jest również przebywanie w miejscach turystycznych jak bazary czy muzea. Unikajmy i oddalajmy się także od wszelkiego rodzaju zbiegowisk. Wybuch zamieszek staje się okazją do użycia siły lub wymierzenia ataków w tłum. MSZ prosi polskich turystów o bezwzględne stosowanie się do wymogów i zaleceń władz dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa. 

Zaleca się rozważnie korzystać z płatności kartą debetową lub kredytową oraz dokładnie sprawdzać miejsca zakwaterowania przed dokonaniem rezerwacji. MSZ prosi o przełożenie urlopów w Izraelu i Palestynie. Polska Ambasada w Tel Awiwie stale monitoruje rozwój sytuacji i na bieżąco wydaje komunikaty dotyczące bezpieczeństwa. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Słyszysz alarm? Nie panikuj i udaj się do schronu

Jeśli przebywasz na terenie Izraela możliwe, że usłyszysz alarm przeciwrakietowy. System alarmowy rozmieszczony jest na terenie całego państwa. Warto zainstalować aplikację RedAlert na swoim smartfonie, która również ostrzeże nas przed ostrzałem. Czas na schronienie będzie inny zależnie od regionu czy miasta (od 15 sekund do trzech minut). Jako schrony funkcjonują zarówno publiczne schrony bombowe, jak i odpowiednio przystosowane klatki schodowe czy pomieszczenia mieszkalne. Jeśli jednak w pobliżu nie ma schronu, należy schować się najbliższym budynku lub położyć się na ziemi i zakryć głowę rękoma. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.gov.pl.

Zarejestruj się w systemie Odyseusz

Wyjeżdżając do krajów, gdzie twoje bezpieczeństwo może być zagrożone ze względu na trwające konflikty lub potencjalne katastrofy klimatyczne, warto zarejestrować się w systemie Odyseusz. Ułatwi to kontakt i udzielenie ci pomocy przez MSZ w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: