Jak kupować tanie bilety na pociąg? Możesz dużo zaoszczędzić

Ceny biletów na polskie koleje mocno poszybowały w górę. Żeby nie zbankrutować, trzeba albo planować podróż ze sporym wyprzedzeniem, albo wstawać wcześnie jak ranny ptaszek. Sprawdzamy, jak podróżować taniej.

PKP Intercity oferuje zniżki na pociąg w pięciu kategoriach: Super Promo, Promo Plus, Promo 45 (bilety tańsze o 45 proc. od ceny bazowej), Promo 30 (tańsze o 30 proc.) i Promo 15 (tańsze o 15 proc.). Najłatwiej znaleźć je w wyszukiwarce PKP Promo. Tanie bilety bazują na dynamicznym systemie zarządzania ceną, oznacza to, że gdy wyruszymy w podróż wcześniej lub o innej mniej obleganej godzinie – zaoszczędzimy w portfelu. Podobnie rzecz się ma z wyborem trasy. Czy należy ona do popularnych, czy rzadziej wybieranych przez podróżnych.

Zobacz wideo WOŚP to korpoWOŚP? Kaniowicz: Nie zgodzę się z tym, to jest bezpodstawne

Dla porównania w wyszukiwarce PKP Promo sprawdziliśmy ceny biletów w następujących terminach: 15 lutego, 17 lutego i 3 marca. Interesuje nas trasa z Gdyni do Warszawy.

15 lutego za pociąg TLK o godz. 4:51 zapłacimy 88 zł (w I klasie) i 55,3 zł (w II klasie). 17 lutego cena będzie już wyższa: 67,15 zł. Najbardziej zaoszczędzimy, gdy bilety na podróż 3 marca kupimy już dzisiaj. Za podróż w I klasie zapłacimy 24 zł, a za II klasę 19 zł.

Ceny na podróż 15 lutegoCeny na podróż 15 lutego PKP Intercity / screen

Za Pendolino w godzinach rannych zapłacimy: 15 lutego – 109,45 zł (w II klasie), natomiast 3 marca 167,2 zł w I klasie, a 80 zł w II klasie. Wybierając podróż o godz.13.31 cena biletu w I klasie jest nieco niższa (144 zł), a w II klasie pozostaje bez zmian. Regularna cena to 304 zł w I klasie, a 199 zł w II klasie.

Ceny biletów na podróż 3 marcaCeny biletów na podróż 3 marca PKP Intercity / screen

Małe grupy i rodziny podróżują taniej

Mniej zapłacą także osoby, które podróżują w grupach. Osoby, które podróżują w co najmniej dwie osoby i wybierają pociąg ekonomiczny TLK lub IC, mogą skorzystać z oferty dla małych grup – Taniej z Bliskimi. Aby z niej skorzystać, wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30 proc. zniżki od bazowych cen biletów.

Promocyjna oferta dostępna jest także na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Podróżując w grupie od 2 do 5 osób, wśród których jest dziecko, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego. W ramach oferty PKP Intercity przygotowanej dla rodzin, wszystkim członkom grupy przysługuje 30 proc. zniżki od bazowej ceny biletu.

Tańsze przejazdy w środku tygodnia

Dobrze też planować podróże w środku tygodnia. Wtedy można skorzystać z oferty Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max. Obowiązują one przez trzy doby – od północy we wtorek do godz. 24:00 w czwartek i umożliwiają dowolną liczbę przejazdów w tym czasie. Multiprzejazd to wydatek 119 zł (II klasa) i 159 zł (I klasa). Oferta ta obowiązuje w kategoriach TLK i IC. Multiprzejazd Max obejmuje wszystkie pociągi PKP Intercity. W tym przypadku musimy liczyć się z wyższym wydatkiem. Bilet na podróże w II klasie kosztuje 239 zł, a w I klasie – 396 zł.

Źródło: PKP Intercity

Więcej o: