Dokonali tego po raz pierwszy od stu lat. Ekscytujące odkrycie egipskich archeologów dotyczy Księgi Umarłych

Egipscy archeolodzy po raz pierwszy od 100 lat odnaleźli kompletny papirus. 16-metrowy dokument jest egzemplarzem Księgi Umarłych i liczy ponad dwa tysiące lat. Do niezwykłego odkrycia doszło w grobowcu w Sakkarze.

Ostatnie miesiące są dla archeologów czasem niezwykłych odkryć. Niedawno informowaliśmy o znalezisku izraelskich badaczy, którzy natrafili na szczątki bizantyjskiego mnicha. Ich uwagę przykuł fakt, że duchowny został pochowany zakuty w ciężkie, żelazne łańcuchy. Kilka dni temu w Jerozolimie odnaleziono tysiącletnią, wykutą w skale fosę z tajemniczym odciskiem dłoni. Teraz o wyjątkowym odkryciu poinformowali archeolodzy z Egiptu. 

Zobacz wideo Dlaczego wszyscy chcą kontrolować Jerozolimę?

Niezwykłe odkrycie w Egipcie

Sakkara to jedno z najważniejszych miejsc w Egipcie. Znajduje się tu starożytna nekropolia, która stała się miejscem pochówku dostojników państwowych i królów najstarszych dynastii. Najsłynniejszym zabytkiem jest tu piramida Dżesera wybudowana około 2650 roku p.n.e. To właśnie niedaleko tego miejsca odkryto kompletny egzemplarz Księgi Umarłych.

Zwój liczy 16 metrów długości i pochodzi sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Jak wyjaśnił w oświadczeniu Mostafa Waziry, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, jest to pierwszy tego rodzaju pełny dokument znaleziony w Sakkarze od ponad wieku. Prace konserwatorskie zostały już zakończone, a hieroglify ze starożytnego papirusu są obecnie tłumaczone na język arabski.

Księga Umarłych 

Księga Umarłych jest współczesną nazwą dla starożytnych tekstów, które według Egipcjan miały pomóc zmarłym w życiu pozagrobowym, poruszaniu się po podziemnym świecie i zjednoczeniu z bogiem zmarłych - Ozyrysem. Zawierały one zaklęcia, modlitwy i hymny. 

Niezliczone teksty składające się na starożytną Księgę Umarłych dostarczyły fascynującego wglądu w kulturę, tradycje i wierzenia starożytnych Egipcjan. Jednak analiza nowo odkrytego zwoju może jeszcze bardziej pogłębić wiedzę o ówczesnych praktykach pogrzebowych.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: