Wakacje w różnych terminach jak ferie? "To byłaby rewolucja". Szef MEiN zajął stanowisko w tej sprawie

Czy zmienią się terminy wakacji letnich? Z inicjatywą letniej przerwy w trybie rotacyjnym wyszło Stowarzyszenie Gmin Górskich. Wakacje miałaby trwać od połowy czerwca do połowy września w zależności od poszczególnych regionów Polski.

Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy popiera rozważenie propozycji wprowadzenia rotacyjnego trybu letniej przerwy. Aktualnie inicjatywę Stowarzyszenia Gmin Górskich analizuje MEiN. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla portalu i.pl odniósł się do pomysłu przesunięcia terminu wakacji

Zobacz wideo Tak powinien wyglądać korytarz życia. Policja chwali kierowców na S3

Szef MEiN sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu

Przemysław Czarnek jasno określił swoje stanowisko w tej sprawie. Jak powiedział w wywiadzie dla portalu i.pl:

Niespecjalnie widzę taką potrzebę

Według ministra czas, w którym odbywa się przerwa wakacyjna, nie powinien być wydłużany. Jak podkreśla, wakacje w trybie rotacyjnym sprawiłyby, że część dzieci i młodzieży miałaby wypoczywać we wrześniu - w momencie, kiedy jest już zimno. Nie uważa też, żeby polska infrastruktura turystyczna nie miała odpowiedzieć na zapotrzebowania wypoczywających.

Wiceminister sportu i turystyki jest innego zdania

Jak zaznacza wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy w wywiadzie dla RMF FM:

To byłaby rewolucja.

Dodaje też, że należy na tę propozycję spojrzeć szeroko. Jak dalej wyjaśnia:

Napisaliśmy pismo do Ministerstwa Edukacji i Nauki, aby przeanalizowało taką możliwość: wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania z punktu widzenia systemu edukacji.

Ministerstwo Sportu i Turystyki nie odpowiedziało jeszcze w tej sprawie. 

Jakie zalety wyniknęłyby ze zmian w terminie wakacji letnich? 

Przesunięcie terminów letniej przerwy z podziałem na województwa przede wszystkim zmniejszyłoby natężenie ruchu turystycznego. Z pewnością zmniejszyłyby się kolejki do atrakcji oraz ruch na drogach. Co więcej, prawdopodobnie ułatwiłoby to znalezienie miejsca noclegowego. Taka zmiana mogłaby znacznie polepszyć komfort wypoczynku zarówno dzieci, jak i ich opiekunów. 

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: