Makłowicz: To jedna z najładniejszych wsi w Polsce. "Miasto aniołów" zachwyca turystów

Lanckorona to wieś w województwie małopolskim. Ze względu na unikalną, nieco tajemniczą atmosferę, nazywana jest również "miastem aniołów". Jej powierzchnia zajmuje około 12 km kw. Nie potrzeba więcej. Każdy krok zdaje się bowiem przenosić nas w świat nowych widoków, zapachów i tajemnic. "Lanckorona to miejsce magiczne, w którym czas się zatrzymał. I to na długo" - piszą internauci.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ukryta w cieniu gęstego lasu wieś w pierwszej chwili może umknąć uwadze turystów, którzy wolą odwiedzić słynne Zakopane. Tymczasem Lanckorona zachwyca nie tylko bogactwem krajobrazów, ale również historią i tradycją. Przekonał się o tym także Robert Makłowicz podczas jednej ze swoich wędrówek. "To jedna z najładniejszych wsi w Polsce" - stwierdził dziennikarz i krytyk kulinarny.

Perła regionu

Niewielki rozmiar tej miejscowości wyraźnie kontrastuje z ogromnym potencjałem turystycznym, jaki w sobie kryje. W wiosce Lanckorona znajdziemy bowiem mnóstwo zabytków i krajobrazów zapierających dech w piersi, łącznie z widokami na Tatry i Babią Górę. Cechuje ją również charakterystyczna zabudowa i aura spokoju - nie bez powodu turyści okrzyknęli miejscowość "miastem aniołów", w którym czas się zatrzymał. 

Dawno, dawno temu

Pierwsze informacje o Lanckoronie pochodzą z XIV wieku. Wówczas w 1366 roku król Kazimierz Wielki w odrębnym przywileju nadał Lanckoronie prawo magdeburskie, dzięki czemu mogła prężnie się rozwijać. Wyjątkowa wydaje się również sama jej nazwa. - Pochodzi z języka niemieckiego, który był językiem okolicznych osadników. Land w języku niemieckim oznacza kraj, a Krone - korona - czytamy na portalu nawakacje.eu

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Magiczna aura

Obecnie cechą charakterystyczną jest przede wszystkim magiczna zabudowa wsi Lanckorona - łącząca w sobie piękno i nawiązania do różnych elementów krajobrazu kulturowego - oraz liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Co roku odbywa się tu Festiwal Aniołów, wprowadzający mieszkańców w magiczną, świąteczną atmosferę. Ponadto znajdziemy tu również rynek, muzeum, wzgórza, wille, kościół czy zamek w Lanckoronie - a wciąż jest to dopiero niewielka część atrakcji, które czekają na turystów. 

Rynek w LanckoronieRynek w Lanckoronie chrupka/iStock

Śladami Roberta Makłowicza

Niezwykłą aurę miejscowości dostrzegł również Robert Makłowicz, polski dziennikarz i krytyk kulinarny oraz - mniej oficjalnie - ulubieniec internautów. Zdecydował się ruszyć do "miasta aniołów" w, jak twierdzi, podróż sentymentalną. Na udostępnionym niemal rok temu nagraniu wyraźnie widać jego ekscytację i radość ze zwiedzania tej magicznej miejscowości. "To jedna z najładniejszych wsi w Polsce" - stwierdził. 

 

OFERTY AVANTI24.PL: Jak się ubrać na walentynki? Kopertowa sukienka w czerwonym kolorze to strzał w 10! Zmysłowa i kobieca

Źródła: nawakacje.eu, Youtube, Twitter

Więcej o: