Wycieczki po górach to idealny sposób na spędzenie urlopu. Spacery na świeżym powietrzu, kontakt z naturą i zapierające dech w piersiach widoki są warte każdego wysiłku. Aby oszczędzić trochę czasu w trakcie zdobywania szczytów, warto skorzystać z ofert schronisk, gdzie można się przespać, a rano wyruszyć dalej w trasę. Wielbiciele wędrówek muszą jednak być czujni, niebawem ruszają rezerwacje, a schroniska podają już ceny za nocleg. Tym razem przyglądamy się schronisku PTTK Murowaniec.
Położone na wysokości 1505 m n.p.m. schronisko to historyczny obiekt noclegowy w Tatrach. Znajduje się na Hali Gąsienicowej i znajdziemy tam aż 110 miejsc noclegowych w pokojach zarówno dwu- jak i dziesięcioosobowych. Dodatkowo na miejscu możemy zjeść ciepły posiłek, przechować bagaż (również narciarski) czy naprawić swój sprzęt w punkcie napraw. W schronisku skorzystamy także z darmowego wi-fi, a do dyspozycji są gitary wiszące na recepcji. Nocleg w samym sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego wiąże się jednak z koniecznością zrobienia rezerwacji. Chętnych wędrowców i turystów jest cała masa, więc jeśli chcemy mieć pewność, że również dla nas znajdzie się wolne łóżko, należy zarezerwować miejsce na stronie schroniska.
Dzięki gruntownemu remontowi właściciele schroniska podwyższyli standard wypoczynku w Murowańcu. Mimo to należy pamiętać, że w większości pokoi nie ma osobnych łazienek, a łóżka bardzo często są piętrowe. Naturalnie za noc w pokoju dziesięcioosobowym zapłacimy najmniej i ta kwota wynosi 90 złotych od osoby. Nocleg w pokoju pięcio- lub sześcioosobowym to wydatek około 100 złotych. Ceny za dwu- i trzyosobowe pokoje to już około 130 złotych na głowę.
Wypoczywając w Tatrach, warto zwrócić uwagę także na inne oferty. Schronisk w polskich górach jest naprawdę dużo. Prawdę mówiąc, nocleg znajdziemy przy każdej ważniejszej trasie. Przenocować możemy zarówno nad samym Morskim Okiem po kilkugodzinnej wędrówce, jak i na Hali Kondratowej czy na Polanie Chochołowskiej. W schronisku na Hali Kondratowej znajduje się 20 miejsc noclegowych w pokojach sześcio- oraz ośmioosobowych a za jedną osobę zapłacimy 40 złotych. Z kolei w innych obiektach ceny wahają się od 25 złotych (za glebę, czyli spanie na ziemi we własnym śpiworze) do 90 złotych za miejsca w pokojach dwuosobowych.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl