Nietoperze i 20 tys. szczątków zwierząt. Jaskinie na Dolnym Śląsku mogą przyprawić o gęsią skórkę

Tajemnicza aura, fantazyjne formy skalne, a także wąskie oraz ciemne przesmyki. Jaskinie na całym świecie przyciągają nie tylko miłośników przyrody i wyjątkowych krajobrazów, ale i poszukiwaczy dreszczyku emocji. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w Polsce również możemy znaleźć wiele fascynujących miejsc.

Dolny Śląsk to region, który z pewnością trzeba odwiedzić raz w życiu. Czekają tu na was malownicze górskie krajobrazy, ciekawe zamki i perły architektury. Nie brakuje tu też miejsc owianych tajemnicą. Dolnośląskie jaskinie potrafią zrobić niemałe wrażenie! Gdzie znajdziemy najpiękniejsze z nich? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Jaskinie na Dolnym Śląsku. Jaskinia Radochowska

Jedna z najciekawszych jaskiń Dolnego Śląska znajduje się w pobliżu Lądka-Zdroju i wsi Radochów, w Górach Złotych. Pierwsze zapiski na jej temat pojawiały się już w XVIII wieku, jednak początkowo odwiedzający mogli zobaczyć tylko jej niewielki fragment. W 1933-1935 były górnik, Heinrich Peregrin przygotował miejsce do ruchu turystycznego. Co ciekawe, podczas prac natrafiono tam na szczątki zwierząt plejstoceńskich, takich jak lew jaskiniowy, niedźwiedź jaskiniowy, hiena jaskiniowa i nosorożec włochaty.

Obecnie jest to jedna z największych jaskiń w Sudetach, a także dom dla nietoperzy różnych gatunków. Jej trasa do zwiedzania obejmuje około 300 metrów, a łączna długość korytarzy wynosi ponad 500 metrów. Część trasy prowadzi przez wąskie szczeliny. 

Dolny Śląsk. Jaskinia Niedźwiedzia

Niezapomnianych wrażeń z pewnością zapewni wam najdłuższa jaskinia całych Sudetów, a także jedna z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Odkryto ją podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku w Masywie Śnieżnika, w pobliżu wsi Kletno. W latach 1967-1970 prowadzono tam prace archeologiczne, za których sprawą wydobyto łącznie 20 tys. szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich. W 90 proc. należały one do niedźwiedzia jaskiniowego. 

Znana długość jej sal oraz korytarzy liczy ponad 500 metrów, natomiast trasa udostępniana turystom to około 360 metrów. Miejsce zostało zabezpieczone i oświetlone, a nawet dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Oczywiście Dolny Śląsk skrywa o wiele więcej tajemniczych lokalizacji. Warto odwiedzić także Czerwoną Jamę w Karkonoszach, Solną Jamę w Górach Bystrzyckich czy kompleks czterech jaskiń w Płuczkach Dolnych. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: