Żółty śnieg pod drzewami? To nie jest to, co myślisz. Leśnicy ostrzegają

Pani Joanna podczas rodzinnego spaceru dostrzegła żółte plamy na śniegu. "Debatowaliśmy, że to pewnie z drzewa, a tu dziś dokładnie wytłumaczone zjawisko" - pisze w komentarzu. I właśnie ten problem postanowili poruszyć w mediach społecznościowych pracownicy Lasów Państwowych.

"Wszyscy wiemy, co oznacza żółty śnieg... No właśnie, na pewno wiemy?" - piszą w mediach społecznościowych leśnicy.

Skąd ten kolor? Leśnicy tłumaczą

"Śnieg pozwala nam odkryć wiele tajemnic lasu. Gdy zalega na jego dnie, w niektórych miejscach, po deszczu lub w trakcie odwilży, z łatwością dostrzeżemy żółte plamy. I choć instynktownie się żółtego śniegu wystrzegamy, to w tym przypadku jest to zjawisko zupełnie naturalne" – czytamy dalej.

Pracownicy tłumaczą, że za żółty śnieg odpowiadają w tym przypadku martwe gałęzie drzewa. Woda wypłukuje z nich garbniki, czyli taniny. Te z kolei barwią śnieg na żółto-brązowy kolor.

"Ale przed jedzeniem tego rodzaju śniegu również przestrzegamy. Taniny wykazują właściwości toksyczne" - podkreślili leśnicy we wpisie.

Dobrze, że jesteście

"Ostatnio właśnie się zastanawiałam, dlaczego pod niektórymi drzewami jest tak żółto-pomarańczowo. Dziękuję. Od Was zawsze człowiek czegoś nowego się dowie" - komentuje jedna z internautek. 

Źródło: Lasy Państwowe / Facebook 

Więcej o: