Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
- Obecnie odchylenie wieży od pionu wynosi 2,12 m. Warto dodać, że podczas pomiarów dokonanych w 1977 r. stwierdzono, że odchylenie wynosi 1,98 m - podaje Polska Organizacja Turystyczna. Dziś Krzywa Wieża pełni funkcję punktu widokowego oraz zagadki dla wielu podróżnych, pragnących poznać jej historię.
Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich dla wielu jest prawdziwą zagadką - nie można bowiem z całą pewnością stwierdzić, po co ją zbudowaną. Jedna z wersji głosi, że budowla jest pozostałością po dawnym zamku, który miał istnieć tu jeszcze przed lokacją miasta. Hipotezę tę potwierdza najniższa część wieży, zbudowana z kamienia do wysokości około 10 metrów. Z kolei jedno z pomieszczeń miało służyć jako loch głodowy. Obecnie znajduje się tu wystawa "Średniowieczna Izba Tortur i Więzienie w Lochu Głodowym" - czytamy na stronie zabkowiceslaskie.pl.
Inna koncepcja głosi, że wieża - znajdująca się w najniższym punkcie starego miasta - służyła jako brama miejska. Teorię tę przedstawił niemiecki historyk i architekt Kurt Bimler. Na tym jednak lista możliwości się nie kończy. Trzecia wersja zakłada, iż słynna wieża została zbudowana jako miejska dzwonnica. Według Polskiej Organizacji Turystycznej właśnie taką funkcję pełniła od XV wieku aż do czasów II wojny światowej.
"W jakim celu powstała budowla" to tylko jedno z wielu pytań, które pada na widok niezwykłej wieży w Ząbkowicach Śląskich. Nie wiadomo również, dlaczego właściwie jest tak nienaturalnie przechylona. Według serwisu polska.travel/pl przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano na tym terenie 15 września 1590 roku. Niewykluczone, że doszło również do rozmoknięcia gruntu, które spowodowało osiadanie fundamentu. Na liście jest również trzeci scenariusz: fantazja architektów, którzy Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich mieli wybudować dla własnej satysfakcji oraz po to, by miasto wyróżniało się czymś na tle innych - choć opowieść ta traktowana jest raczej jako legenda.
Źródła: Polska Organizacja Turystyczna, zabkowiceslaskie.pl