Chwile grozy na pokładzie. W samolot uderzył piorun. Pasażerowie uchwycili przerażający moment na nagraniu

Do przerażającego zdarzenia doszło podczas lotu na trasie Stambuł-Antalya. W samolot tureckich linii lotniczych uderzył piorun. Pasażerowie uchwycili przerażający moment na wideo.

Lądowanie samolotu linii AnadoluJet odbywało się w niebywale trudnych warunkach. Przewidziana przez synoptyków burza przyniosła ze sobą potężne wichury, przez które w niektórych miejscach kurortu wiatr osiągał prędkość 153 km/h. Pomimo prognozy, lotnisko nie wstrzymało ruchu, choć niektóre samoloty krążyły nad okolicą, czekając na poprawę warunków.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Chwile grozy zakończone happy endem

Według doniesień tureckich mediów uderzenie pioruna nastąpiło tuż przed lądowaniem. Samolot nie został w żaden sposób uszkodzony, jednak zdarzenie odczuli pasażerowie. Niektórym udało się uchwycić ten przerażający moment na nagraniu. Widać tam nie tylko sam moment uderzenia, ale także trudne warunki panujące nad Antalyą. Na szczęście w całym zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a samolot po kilku minutach bezpiecznie wylądował.

 

Lot w trakcie burzy? Samoloty są na to odporne

Dzisiejsze samoloty są doskonale przystosowane do latania w trudnych warunkach pogodowych. Większość z nich wyposażona jest w specjalne systemy ochronne, które neutralizują uderzenie błyskawicy w maszynę. Odpowiednia ochrona przeciwpiorunowa jest niezwykle istotnym elementem dla producentów, a coraz lepsza technologia potrafi sprawić, że nawet piloci nie czują uderzeń piorunów.

Oczywiście zdarza się, że taki incydent kończy się zapłonem silnika i nie należy bagatelizować prognoz synoptyków. Warto jednak pamiętać, że lotniska i maszyny są zaopatrzone w doskonałe systemy bezpieczeństwa oraz ostrzegania i w przypadku naprawdę trudnych warunków, ruch na lotnisku jest wstrzymywany. 

Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: