Nie jest tajemnicą, że Polska ma wiele pięknych i ciekawych zakątków. Choć czasem zdarza nam się nie doceniać okolicznych terenów i zabytków, National Geographic stworzyło listę 12 najlepszych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce. Nikogo nie powinno dziwić, że właśnie to województwo zostało uznane za jeden z najciekawszych regionów Polski. Na terenie Wielkopolski znajduje się masa zabytków, starych zamków, a także pierwsza stolica Polski - Gniezno.
National Geographic w swoim rankingu wyróżniło kilka miejscowości, które mogą zaciekawić turystów. Rozpoczynając swoją przygodę ze zwiedzaniem Wielkopolski, warto zacząć od stolicy województwa - Poznania.
Poznań
Jedno z najczęściej odwiedzanych miast Polski zachwyca Starym Rynkiem, przy którym mieści się renesansowy Ratusz. Będąc w Poznaniu, warto również odwiedzić Zamek Królewski z XIII wieku, ponad 100-letnią Palmiarnię Poznańską czy najstarszą część miasta, czyli Ostrów Tumski.
Gniezno
Pierwsza stolica Polski, miasto o randze historycznej, a przy tym niezwykle urokliwe. Będąc na miejscu, warto zobaczyć archikatedrę gnieźnieńską. To tam odbyło się wiele koronacji w tym ukoronowanie Bolesława I Chrobrego, pierwszego króla Polski. W Gnieźnie odnajdzie się także każdy miłośnik pociągów. Parowozownia wybudowana w 1875 roku od roku 2015 jest dostępna dla turystów. W hali wachlarzowej zaaranżowano nawet ekspozycję historyczną.
Licheń Stary
Choć wieś kojarzy się przede wszystkim z wiarą katolicką, sanktuarium i duchowością, jest warta odwiedzenia nawet pod czysto turystycznym kątem. Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jest największą świątynią, którą można spotkać w Polsce. Zbudowana została na planie krzyża, a pierwszy element rzucający się w oczy to wielka, złota kopuła zdobiąca bazylikę. Innym ciekawym miejscem na terenie sanktuarium jest wybudowana już w latach 70. Golgota. Jest to wzgórze stworzone z głazów narzutowych ze wbudowanymi w nie ścieżkami, kapliczkami i figurami nawiązujących do Męki Pańskiej.
Wielkopolska. Raj dla miłośników kolei
Wolsztyn
Piękne miasto, które zachwyca mnogością uroczych kamieniczek i muzeów. Jest to również punkt obowiązkowych dla miłośników kolei. Wolsztyn jest wręcz żywym muzeum kolejnictwa. Pociągi parowe uwzględnione są bowiem w regularnym rozkładzie jazdy PKP. Samo pójście na peron i przyglądanie się kolei może być niewiarygodną podróżą w czasie oraz ciekawym doświadczeniem, jeśli nigdy wcześniej z parowozami nie mieliśmy do czynienia.
Kościan
Kolejne atrakcyjne turystycznie miasto na mapie Wielkopolski. Tutaj zobaczyć możemy kościół świętego Ducha oraz kościół farny Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, gdzie mieści się przepiękny ołtarz.
Pyzdry
Pyzdry są miejscem zdecydowanie innym od poprzednich. Tutaj turyści mogą zaobserwować bardziej artystyczne oblicze miasta. Wspaniałe murale czy obraz na schodach prowadzących z dawnego klasztoru franciszkanów wprost na promenadę nad Wartą wywołują ogromne wrażenie na żywo.
Zamek w Gołuchowie
Niezwykła, wczesnorenesansowa budowla robi ogromne wrażenie. Na liście National Geographic można znaleźć informację, że w Zamku Gołuchowie znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Co ciekawe, zamek odwiedzić można także wirtualnie na stronie mnp.art.pl
Pałac w Antoninie
Drewniany pałac myśliwski wznoszący się ponad zielonymi terenami parku został zbudowany na planie krzyża greckiego. W jego okolicy znajduje się również grobowiec, kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz dwie późnogotyckie rzeźby pochodzące z początku XVI wieku.
Kopalnia soli w Kłodawie
Do tej kopalni białego złota warto wybrać się na wycieczkę również z dziećmi. Najgłębsza w Polsce atrakcja turystyczna oferuje aż 2,5-godzinny program zwiedzania, który obejmuje najróżniejsze atrakcje.
Wielkopolski Park Etnograficzny
Jest to niepowtarzalne miejsce, w którym turyści mogą zapoznać się z historią kultury chłopskiej Wielkopolski. Odwiedzenie skansenu to doskonały pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzy, przy jednoczesnym zwiedzaniu XIX-wiecznej wsi. W Parku znajdziemy oryginalne budynki przeniesione z różnych miejsc Wielkopolski w jedno miejsce, które doskonale oddaje klimat ówczesnych osad.
Jezioro Łoniewskie w Osiecznej
Malownicza okolica Osiecznej to idealne miejsce na wypoczynek dla osób, które cenią sobie ciszę oraz spokój. Znajduje się tu nawet grodzisko, które najpewniej liczy sobie prawie tysiąc lat.
Turkusowe Jezioro w Koninie
Choć wygląda egzotycznie, jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Do Konina można dostać się pociągiem, a spacer wokół tego bajecznego, poprzemysłowego jeziora z pewnością naładuje nasze baterie. Niestety z powodu zbyt zasadowego odczynu wody, zabrania się kąpieli.