To polskie miasto jest prawdziwą perłą architektury. Często określa się je mianem "Małego Wiednia"

Znudziło wam się Zakopane lub Karpacz? W polskich górach nie brakuje perełek, które mogą konkurować nawet z najpiękniejszymi stolicami świata. Jedną z nich jest bez wątpienia Bielsko-Biała, która za sprawą swojej niezwykłej architektury często nazywana jest "Małym Wiedniem".

Bielsko-Biała wyróżnia się malowniczą lokalizacją. Miasto jest położone na Śląsku, nad rzeką Białą, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, dlatego często nazywa się je "brama Beskidów". Czekają tu na was wspaniałe górskie krajobrazy, ciekawe muzea i cenne zabytki. Turyści wybierający się do tego miasta doceniają nie tylko bliskość gór, ale i tamtejszą architekturę. Przepiękne budynki mogą przywodzić na myśl stolicę Austrii - stąd też wzięło się określenie "Mały Wiedeń". Nie macie jeszcze planów na weekend? Zaplanujcie wycieczkę do Bielsko-Białej. Podopowiadamy, co warto tam zobaczyć. 

Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. A do tego tanio! Ta idylla leży w Polsce [TRIP WE DWOJE]

Bielsko-Biała. Góry i dworzec

Bielsko-Biała to przede wszystkim świetna baza wypadowa do wycieczek w góry. W jej granicach administracyjnych można znaleźć aż 17 szczytów, takich jak Dębowiec, Łysa Góra, Kołowrót czy Palenica. Odnajdą się tu więc miłośnicy aktywnego wypoczynku i osoby spragnione górskich krajobrazów. Jednak to nie wszystko.

Czeka tu na was również wiele ciekawych atrakcji i zabytków. Punktem obowiązkowym wycieczki powinien być z pewnością zabytkowy dworzec kolejowy, który powstał w 1890 roku. Zdaniem wielu jest on jednym z najpiękniejszych w Polsce - i trudno się nie zgodzić. Aby się o tym przekonać, wystarczy wejść do holu głównego i skierować wzrok w górę. Zobaczycie tam zachwycające pompejańskie polichromie.  

Perła architektury

Nie można zapomnieć o tamtejszym rynku, na którym możecie delektować się pięknymi XVII- i XVIII-wiecznymi kamienicami. Stamtąd warto nieco zgubić się w wąskich, brukowanych uliczkach, a w szczególności ulicy Podcienie z zabytkowymi arkadami. Tuż obok niej, przy ulicy Wzgórze mieści się jeden z najpiękniejszych budynków w mieście - barokowa kamienica Kałuży.

Skoro mowa o wyjątkowych budynkach to należy wspomnieć również o Kamienicy Pod Żabami. Znajdziecie ją na rogu placu Wojska Polskiego oraz ulicy Targowej i... z pewnością jej nie przeoczycie. Nad wejściem ujrzycie dwie zabawne żaby. Jedna wyleguje się z kieliszkiem i fajką w ręku, a druga przygrywa na mandolinie. Do tego wszystkiego ubrane są w eleganckie stroje. Po drugiej stronie budynku zobaczycie zabytkowy, wzniesiony pod koniec XVIII wieku, kościół Marcina Lutra.

Inne ciekawe atrakcje to Teatr Lalek Banialuka, kolej linowa na Szydzielnie, cmentarz żydowski czy Studio Filmów Rysunkowych.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: