Wakacje 2023 będą o połowę droższe niż w ubiegłym roku? Wiemy, gdzie wyjechać, aby zapłacić mniej

Wakacje 2023 to temat, który wbrew pozorom nie jest odległy. Wzrastające koszty życia i wszechobecna drożyzna sprawiają, że wielu z nas zastanawia się, czy w tym roku będzie na wyjazd podczas urlopu. Ekspert zdradza, że ceny mogą być wyższe nawet o połowę względem poprzedniego roku.
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Ceny wakacji spędzają sen z powiek wszystkim, którzy już dziś zaczynają planować wyjazd. W końcu im wcześniej uda się coś zarezerwować, tym większa szansa na to, że zapłacimy mniej. Co na to ekspert? Okazuje się, że wakacje 2023 mogą być droższe nawet o 50 procent.

Drogie wakacje? Czy zapłacimy nawet o połowę więcej?

Drożyzna to problem, z którym borykamy się już od 2022 roku. Rosnące koszty życia, kosmiczne rachunki za energię czy gaz to niejedyny problem. Jeśli planujemy w końcu wypocząć, bo podczas pandemii i tuż po zniesieniu obostrzeń pozostaliśmy na miejscu, to ceny ofert mogą nas wbić w fotel. Dlaczego? 

Galopująca inflacja wprawiła ludzi w poczucie destabilizacji. Nie wiedząc, jak sytuacja będzie wyglądać w najbliższym czasie klienci biur podróży albo rezygnowali z zakupu oferty, albo płacili z dużym wyprzedzeniem. Śledząc zmianę cen i to jak szybko może podrożeć dana możliwość wyjazdu, nauczeni doświadczeniem dużo wcześniej wykupują oferty w tym roku. Sprawę komentuje prezes travelplanet.pl

[...] jeszcze w marcu 2022 klienci biur podróży kupowali lipcowe i sierpniowe wakacje za średnio ok. 2300 zł od osoby, natomiast w lipcu płacili za nie grubo ponad 2800 zł. To doświadczenie przekłada się na obecne decyzje

- czytamy wypowiedź prezesa travelplanet.pl Radosława Damasiewicza w rozmowie z portalem podroze.onet.pl.

Ekspert podkreśla, że za tegoroczne wakacje zapłacimy aż o połowę więcej. Jednak mimo to biura podróży nie odnotowują spadku sprzedaży, ale wręcz wzrost zainteresowania wyjazdem.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdzie pojechać, aby zapłacić mniej?

Z dalszej części rozmowy możemy dowiedzieć się, dokąd warto wyjechać, aby zapłacić mniej. Niektóre kierunki są równie atrakcyjne, jednak nie kosztują krocie. Według eksperta nieustannie najkorzystniejszą opcją wyjazdu jest Bułgaria. Jego zdaniem wybór tego miejsca niejednokrotnie okazał się tańszy niż odpoczynek nad polskim morzem.

 

Inne kierunki, które odnotowały niewielki wzrost cen to Chorwacja i Czarnogóra. Dlatego, jeżeli szukamy czegoś tańszego, warto poszukać ofert do wymienionych państw. Choć oferty last minute są czasem dość kuszące, to jednak nie każdy może sobie pozwolić na spontaniczny tygodniowy wyjazd. Jeśli nasza praca wymaga od nas zaplanowania urlopu, warto już dziś wykupić ofertę, ponieważ z biegiem czasu ich cena może wzrosnąć.

 
 
Więcej o: