Podszywali się pod znany hotel na Podhalu. Stworzyli nawet stronę internetową. "Nie dajcie się okraść"

Ferie zimowe to czas, kiedy wiele polskich rodzin planuje wyjazdy w góry. Warto wówczas pamiętać, że kiedy przeglądamy setki ofert, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Zakopiańska policja poinformowała o oszustwie. Próbowano podszyć się pod jeden z najpopularniejszych podhalańskich hoteli.

CSIRT KNF to inaczej Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Niedawno na facebookowym profilu jednostki pojawił się post ostrzegający przed oszustami, których ofiarami mogą paść turyści. Post został również udostępniony przez zakopiańską policję. 

Zobacz wideo JASNÁ tatry Niżne to największy ośrodek sportów zimowych na Słowacji

Uwaga na oszustów w internecie

Hotel Bania w Białce Tatrzańskiej to jeden z najpopularniejszych hoteli w górach. Tłumy turystów wybierają się tu przede wszystkim ze względu na góralską atmosferę, bliskość stoków oraz mieszczące się tam termy. Renomę miejsca postanowili wykorzystać oszuści. CSIRT KNF opublikował w mediach społecznościowych zrzuty ekranu witryny łudząco przypominającej stronę internetową czterogwiazdkowego obiektu. Jednak jeżeli się dokładnie przyjrzymy, zauważymy, że zamiast hotelbania.pl, widnieje na niej baniahotel.pl. Różni się także numer kontaktowy podany na stronie. 

Uwaga! Cyberprzestępcy wykorzystują okres ferii zimowych i oferują noclegi w bardzo atrakcyjnych cenach. Na fałszywych stronach podszywają się pod znane hotele i wyłudzają dane do kart płatniczych użytkowników. W poniższym przykładzie oszuści próbują podszyć się pod Hotel Bania

- czytamy w poście. 

CSIRT KNF zwrócił uwagę, że poza oszustwami w branży noclegowej, można natrafić również na fałszywe strony sklepów internetowych. Zwykle kuszą one niskimi cenami i atrakcyjnymi rabatami. 

Zachowajcie szczególną ostrożność i nie dajcie się okraść

- zaapelował zespół. 

Nieistniejące miejsca noclegowe 

Zdarza się, że szukamy ofert noclegów na ostatnią chwilę i pod wpływem emocji tracimy czujność. To właśnie tak najłatwiej wpaść w pułapkę oszustów. Krętacze zwykle proponują najlepsze warunki i zgadzają się na wszystkie propozycje. Warto wówczas zachować spokój i dokładnie przeanalizować oferty.

Sprawdźcie, czy dany obiekt ma historię i jest w różnych serwisach noclegowych. Warto również skontaktować się telefonicznie - oszuści często podają fałszywe numery odsyłające do innych firm. Porównajcie go też z tym podanym w Google. Przejrzyjcie opinie w różnych miejscach i upewnijcie się, że miejsce istnieje w Google Maps, najlepiej z opcją Street View. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: