Wylądowali z dodatkowym pasażerem na pokładzie. Kobieta zaczęła rodzić tysiące metrów nad ziemią

Podróżowanie samolotem może wiązać się z różnymi, niecodziennymi przygodami. Na pokładzie zdarzają się podróżni nadużywający alkoholu, bójki czy awantury. Jednak pasażerowie podróżujący w ostatnim czasie do Dubaju byli świadkami szczególnej sytuacji. Tysiące metrów nad ziemią urodziło się dziecko.

W czwartek, 19 stycznia samolot linii Emirates wyruszył z portu lotniczego Narita w Tokio do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Dubaju. Jak się okazało, był to 12-godzinny lot pełen emocji. W pewnym momencie jedna z pasażerek zaczęła mieć skurcze. 

Zobacz wideo Dlaczego kobiety decydują się na fotoreportaż z narodzin? Fotografka mówi, co słyszy od mam

Pasażerka urodziła na pokładzie samolotu

Rodzącej pasażerce pomagała załoga pokładowa linii Emirats, która perfekcyjnie poradziła sobie z sytuacją. Pracownicy przechodzą wcześniej specjalne szkolenia w zakresie udzielania pomocy medycznej. Dzięki temu wiedzą, co należy zrobić w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń na pokładzie, takich jak zawał serca czy właśnie poród. Niecodzienne okoliczności nie wpłynęły w żaden sposób na lot - samolot wylądował o planowanej godzinie w Dubaju. 

Zarówno matka, jak i dziecko byli w stanie stabilnym, a po przylocie do Dubaju zostali powitani przez lokalny personel medyczny. Zdrowie i bezpieczeństwo naszej załogi i pasażerów ma ogromne znaczenie

- przekazały linie Emirates w rozmowie z CNN

Porody na pokładzie samolotu

Podobne sytuacje nie zdarzają się zbyt często. Ciężarne, które chcą podróżować samolotem po 28. tygodniu ciąży, muszą posiadać specjalne zaświadczenie lekarskie. Z kolei kobiety po 32. tygodniu ciąży mnogiej lub 36. tygodniu ciąży pojedynczej - mogą zostać niewpuszczone na pokład. To nie tylko fanaberie linii lotniczych, ale przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. 

Jednak nie oznacza to, że nie dochodzi do porodów na pokładzie. Przykładowo w maju 2022 roku pasażerka urodziła chłopca w toalecie samolotu linii Frontier Airlines lecącego z Denver do Kolorado. Co ciekawe, dzieci, które urodzą się tysiące metrów nad ziemią, mogą czasami liczyć na specjalne przywileje. Niektóre linie lotnicze, takie jak Polar Airlines czy Thai Airways, honorują noworodki darmowymi lotami do końca życia. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: