Odkrycie archeologów w Jerozolimie wywołuje ciarki. Ich uwagę zwrócił jeden szczegół

W Izraelu doszło do kolejnego ekscytującego odkrycia. Archeolodzy natrafili na tajemniczy odcisk dłoni w głębokiej, liczącej tysiąc lat wykutej w skale fosie. Zdaniem badaczy znaleziska są elementami fortyfikacji starożytnej Jerozolimy.

W środę, 25 stycznia Izraelski Urząd Starożytności poinformował o nowych odkryciach w stolicy kraju. Archeolodzy przeprowadzali prace infrastrukturalne przy znajdującej się w pobliżu murów miejskich ulicy Sułtana Sulejmana. Udało im się wówczas odnaleźć głęboką, wykutą w skale fosę z tajemniczym odciskiem dłoni. 

Zobacz wideo Dlaczego wszyscy chcą kontrolować Jerozolimę?

Archeolodzy znaleźli 1000-letnią fosę

Zubair Adawi, dyrektor wykopalisk z Izraelskiego Urzędu Starożytności przyznał, że znalezisko najprawdopodobniej pochodzi z X wieku, a może nawet i wcześniej. Jego funkcją miało być powstrzymanie wrogów przed przedarciem się przez mury Jerozolimy. W przeciwieństwie do fos otaczających wiele europejskich zamków ta odnaleziona w Izraelu była sucha. Jednak jej głębokość i szerokość miały spowolnić zbliżającą się armię.

Izraelscy archeolodzy poinformowali o wyjątkowym okryciu.Znaleziono 1500-letnie szczątki mnicha. Został pochowany zakuty w łańcuchy

Historia pokazuje, że Jerozolima potrzebowała obronnej fosy. W 1099 roku pierwsi krzyżowcy próbowali wedrzeć się do miasta, ale czekała tam na nich duża przeszkoda. Przekroczenie fosy zajęło im ostatecznie około pięciu tygodni. 

Wielu marzyło i walczyło o Jerozolimę, a miejskie fortyfikacje są tego niemym świadectwem. Znaleziska archeologiczne pozwalają nam zwizualizować dramatyczne wydarzenia i wstrząsy, jakie przeżyło miasto. Wyobraź sobie zgiełk i niemal poczuj zapach bitewnego dymu

- powiedział Eli Escuzido, dyrektor Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności. 

Tajemniczy odcisk dłoni w fosie

Zagadkę dla archeologów stanowi odcisk dłoni znaleziony na ścianie fosy. Badacze wciąż zastanawiają się, czy kryje się za nim jakieś głębsze znaczenie. 

Archeolodzy w Izraelu dokonali niezwykłego odkrycia.Archeolodzy dokonali odkrycia z czasów Ramzesa II. "Jedyne w swoim rodzaju"

Czy to coś symbolizuje? Czy wskazuje na konkretny pobliski element? A może to tylko lokalny żart? Czas może pokazać

- zastanawiali się naukowcy w oświadczeniu.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: