Tam naprawdę mieszkali ludzie! Gdzie znajduje się ogromne podziemne miasto? Była w nim nawet szkoła

Głęboko pod ziemią znajdowało się miasto, w którym toczyło się zwyczajne życie. To niesamowite rozwiązanie zastosowano w Kapadocji, przepięknym miejscu, które niegdyś borykało się z najazdem wielu wrogów. Jak wyglądało życie rdzennych mieszkańców?
Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni

Kapadocja, historyczna kraina środkowej Turcji, to miejsce, które głównie kojarzy się z domami wykutymi w skałach. Mimo upływu lat nieustannie przyciąga turystów, zwłaszcza podczas festiwalu balonów. Niesamowity widok unoszących się w powietrzu kolorowych sterowców zapiera dech w piersi. Jednak to nie jedyne czym może pochwalić się Kapadocja. Warto zajrzeć także do podziemi.

Ogromne miasto pod ziemią. Sposób na przetrwanie

Kapadocja to nie tylko skały tufowe, które występują w różnych kształtach, często zadziwiających niejednego turystę. To miejsce przez dziesięciolecia było narażone na działanie wrogich armii. Położenie regionu było zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

To właśnie ten obszar stanowi bowiem najkrótszą drogę lądową z Bliskiego Wschodu i Azji do Europy. Dzięki temu Kapadocja stała się istotną częścią Jedwabnego Szlaku. Niestety, przez setki lat przez to miejsce przetaczały się wojny. Życie w ciągłym poczuciu zagrożenia doprowadziło do tego, iż mieszkańcy postanowili stworzyć własną ostoję bezpieczeństwa. Tak powstało podziemne miasto

 

Metropolia Derinkuyu, znane dawniej jako Malakopea, znajduje się aż 85 metrów pod ziemią. Mieszkańcy zadbali o wszystko. Wykute miasto miało aż osiem pięter. Nie brakowało tam powietrza, ponieważ wykonano ponad 50-metrowy szyb wentylacyjny, który nieustannie dostarczał tlen.

W podziemiach stworzono specjalne komory do przechowywania żywności. Swoje miejsce miały także zwierzęta hodowlane. Z czasem zadbano o to, aby nie zabrakło oleju i wina, więc powstała również wytwórnia. Na terenie podziemnego miasta można było znaleźć także szkołę czy kościół. Według naukowców podziemny świat jest tak ogromny, że pomieściłby nawet 70 tys. mieszkańców.

 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kapadocja. Obowiązkowy przystanek na wakacjach w Turcji

Myśląc o wypoczynku w Turcji, często decydujemy się na wyjazd do Stambułu, Pamukkale, czy Efezu. Warto jednak odwiedzić Kapadocję, która może zaskoczyć nas niecodziennym widokiem budowli wykutych w skałach. Ich kształt jest niesamowity i niepowtarzalny.

 

Nie zapominajmy, że to właśnie w Kapadocji każdego roku odbywa się festiwal balonów. Terminy wydarzenia są ruchome i zależne od warunków pogodowych, jednak zazwyczaj impreza przypada na końcówkę lipca. Jeśli boimy się latać, wystarczy, że usiądziemy na wzgórzach, by podziwiać niesamowity widok o wschodzie słońca.

 
Więcej o: