"Strach do lasu na spacer iść". To dzikie zwierzę to chluba polskich lasów. Zdjęcie jest hitem

Na terenach Nadleśnictwa Tuczno w województwie zachodniopomorskim został sfotografowany ryś. Zwierzę pojawiło się w leśnictwie Krępa. Jest to bardzo rzadko spotykany widok. Ryś euroazjatycki należy do największych drapieżników na naszym kontynencie.

Rysie to zwierzęta, które objęto pełną ochroną gatunkową dopiero w 1995 roku. Obecnie w polskich lasach ich przybywa, jednak wciąż spotkanie z tym zwierzęciem nie zdarza się często. Zdjęciami rysia napotkanego w lasach województwa zachodniopomorskiego pochwaliło się na Facebooku Nadleśnictwo Tuczno.  

Zobacz wideo Pobili kontrolera biletów. Policja prosi o pomoc w zidentyfikowaniu sprawców

Zwinne i szybkie, w naszych lasach nie są częstym widokiem

Rysie bardzo dobrze pływają, ale, wbrew pozorom, mimo zwinności i sprawności, nie są dobrymi biegaczami. Bardzo szybko się męczą i, podobnie jak koty domowe, spędzają wiele czasu na spaniu. Rysie mają ciemnorudą sierść i brunatne cętki. Ich cechą charakterystyczną są spiczaste uszy, na których mają dodatkową kępkę włosów. Dzięki temu wyłapują wysokie częstotliwości i mogą bardzo szybko zlokalizować dźwięk. 

Ryś został napotkany w lasach województwa zachodniopomorskiego

Sfotografowany ryś pojawił się na terenach Nadleśnictwa Tuczno, niedaleko Piły. Jak widać, osoba, która uwieczniła zwierzę, podeszła do niego dość blisko. 

Internauci komentujący wstawiony post zachwycają się rysiem:

Super, ale spotkać w lesie tak sam na sam no, no
Piękny Kot
Cieszymy się z takich widoków

Ryś to bardzo ciche zwierzę, które zwykle porusza się samotnie. Jak zachować się w jego obecności?

Jeśli stanie się oko w oko z rysiem, należy zachować ostrożność i nie zaczepiać zwierzęcia. Nie wolno też zbliżać się do niego - rysie zazwyczaj wydają różne odgłosy, mogą warczeć i syczeć. Spotkanie rysia w lesie jest raczej mało prawdopodobne, jeżeli jednak pojawi się na naszej drodze, pamiętajmy o tym, aby zachować spokój i jak najszybciej oddalić się z miejsca, w którym przebywa zwierzę.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: