Te bajkowe mosty znajdują się w polskiej wsi. "Niczym z filmu fantasy"

"Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" - zgoda. A skoro wszystkie, to również i polskie, choć ta fraza budzi już znacznie więcej wątpliwości. Jedna z takich dróg, mogąca przenieść nas do włoskiej stolicy, znajduje się w urokliwej wsi Stańczyki, w województwie warmińsko-mazurskim.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Akwedukty Puszczy Rominckiej" to nieprzypadkowa nazwa. Imponujące mosty w Stańczykach przypominają bowiem konstrukcje wyrwane z włoskiego krajobrazu; nawet filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard. Wszystko to sprawia, że bajkowe mosty stały się jedną z największych atrakcji województwa warmińsko-mazurskiego.

Perła regionu

Największe mosty kolejowe w Polsce, przypominające rzymskie akwedukty, znajdują się na skraju potężnej Puszczy Rominckiej. Zostały zaprojektowane prawdopodobnie w 1905 roku przez włoskich architektów. Budowa pierwszego mostu zakończyła się 9 lat później, z kolei młodszy most dokończono w latach 1923 -1926 ze względu na I wojnę światową. Kiedyś pędziły po nich pociągi, na trasie kolejowej Gołdap - Żytkiejmy. Niestety tory zlikwidowano, ale czar wiaduktów w Stańczykach pozostał, czyniąc je jedną z największych atrakcji turystycznej regionu. 

 

Wielka niewiadoma

Niektórzy przez dłuższy czas zastanawiali się, w jakim celu zdecydowano się na tak dużą inwestycję, skoro okolica było słabo zurbanizowana i zaludniona oraz dlaczego linii kolejowej nie poprowadzono po bardziej płaskim terenie. Okazuje się, że duże znaczenie miały w tym wypadku kwestie militarne. - Doświadczenia z I wojny światowej pokazały, że dwa mosty jest dużo ciężej zniszczyć, dotyczy to zarówno saperów, artylerii czy też lotnictwa - podają autorzy bloga "Plan Na wypad". Budowa tak imponujących konstrukcji miała również znaczenie propagandowe. 

Mosty w StańczykachMosty w Stańczykach Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wygląda walka z kryzysem klimatycznym na polskiej wsi?

Kultowe miejsce

Obecnie mosty kolejowe w Stańczykach, liczące ponad 200 metrów długości i wznoszące się 40 metrów ponad niewielką doliną, budzą zachwyt wśród turystów. Nad brzegiem rzeki wybudowano wiatę, idealne miejsce na biwaki i ogniska. W malowniczej okolicy trafimy również na bezpłatny taras widokowy, z którego rozpościera się bajkowy widok. "Mosty w Stańczykach to kultowe miejsce, ważne do odwiedzenia dla wszystkich przebywających na Mazurach. Robią wrażenie!" - skomentował jeden z internautów na stronie atrakcje.mazury.pl. Podobnego zdania są użytkownicy Twittera, którzy piszą:

Niczym z filmu fantasy
Cudownie
Nie widziałem. I już jest cel kolejnej wycieczki

Źródła: plannawypad.pl, atrakcje.mazury.pl

Więcej o: