Nawet 1300 zł za palenie w miejscu publicznym. Turyści w tym kraju muszą mieć się na baczności

15 stycznia 2023 roku w Meksyku zostało zmienione prawo antynikotynowe. Do tej pory nie wolno było palić w barach, restauracjach i miejscach pracy. Teraz zakaz dotyczy również plaż, parków i innych otwartych przestrzeni.

Od połowy stycznia 2023 r. w Meksyku nie wolno palić papierosów w miejscach publicznych. W tym kraju wprowadzono jedne z najsurowszych przepisów na świecie. Osoby, które planują wyjazd do Meksyku, powinny zapoznać się z nowym prawem. Palenia zabrania się m.in. w hotelach, na plażach i w parkach. 

Zobacz wideo Pobili kontrolera biletów. Policja prosi o pomoc w zidentyfikowaniu sprawców

Nowe przepisy zakazują palenia papierosów w miejscach publicznych

Meksykańska ustawa, która weszła w życie w połowie stycznia, nie tylko zabrania palenia w miejscach publicznych, ale również zakazuje promowania i reklamowania papierosów. Co więcej, nie wolno ustawiać paczek z papierosami w miejscach widocznych dla klientów.

Od 2008 roku w Meksyku zakazane było palenie w barach, restauracjach oraz miejscach pracy. Obecnie będzie również groziło grzywną palenie w parkach, na plażach i w innych miejscach publicznych. Zakaz palenia dotyczy też e-papierosów. Zmiany wprowadzone w styczniu mają na celu poprawę zdrowia mieszkańców. W Meksyku palenie papierosów i bierne palenie powodują średnio 10 proc. zgonów rocznie.  

Mandat może wynieść nawet 1300 zł. Gdzie można palić? 

Aktualnie w Meksyku palenie jest dozwolone w prywatnych domach i na prywatnych posesjach. Przepisy antynikotynowe wprowadzone w tym kraju to jedne z najsurowszych na świecie. Za palenie w miejscach, w których jest to zakazane grozi grzywna w wysokości do 1300 zł. W przypadku nieprzyjęcia kary grozi 36-godzinny areszt. Równie surowe przepisy zostały wprowadzone w Grecji, Irlandii, na Malcie i na Węgrzech.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: