Udaj się w podróż w głąb Ziemi. To polskie uzdrowisko znajduje się na głębokości 248 metrów

Wyjazdy do miejscowości uzdrowiskowych cieszą się w Polsce dużą popularnością - w końcu kuracjusze mogą wypocząć i zadbać o zdrowie w miejscach o niezwykłych walorach leczniczych. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w Polsce znajdziemy również tzw. podziemne uzdrowiska. Chętni zjeżdżają tu na głębokość 248 metrów, by skorzystać z wyjątkowych właściwości tamtejszego mikroklimatu.

Bochnia leży na południu Polski, nad rzeką Rabą w Małopolsce. To prawdziwa perełka, o której istnieniu nie każdy zdaje sobie sprawę. A naprawdę warto - jest to najstarsze miasto w całym województwie! Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1198 roku, natomiast prawa miejskie przyznano jej już w 1253 roku, czyli cztery lata przed samym Krakowem. Jednak Bochnia jest znana z innego powodu. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Kopalnia soli w Bochni. Korzystny wpływ na zdrowie

Na wyjątkowość Bochni składa się przede wszystkim założona tu w 1248 roku kopalnia soli kamiennej, która w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z najstarszych tego typu zakładów nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.

Dlaczego to miejsce jest tak niezwykłe? Przede wszystkim ze względu na zbawienne właściwości tamtejszego mikroklimatu dla naszego zdrowia. Podziemny aerozol pomaga w leczeniu alergii czy schorzeń układu oddechowego. Wycieczkę do Bochni powinny więc zaplanować m.in. osoby z astmą, cierpiące na przewlekłe zapalenia oskrzeli i płuc lub alergicy. 

Wycieczka windą górniczą

Odwiedzający kopalnie wybierają się w prawdziwą podróż do wnętrza Ziemi. Wsiadają do autentycznej kolejki górniczej, a następnie przeprawiają się łodzią po zalanej solanką komorze. Prawdziwa okazja do poprawy zdrowia czeka na nich w znajdującej się na głębokości 248 metrów największej komorze Ważyn. 

Tam z kolei można znaleźć atrakcje dla całej rodziny. W pomieszczeniu długim na 255 wydzielono kilka części. W jednej z nich zlokalizowano mały plac zabaw i stół do gry w tenisa stołowego. Kolejnymi strefami jest miejsce do relaksu i zabawy z leżakami i zabawkami czy jedno z najgłębiej położonych boisk sportowych na świecie. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: