Wyjazd do sanatorium jest możliwy prywatnie - za własne środki, ale też ze środków publicznych. Z takiego wyjazdu mogą skorzystać ci, którzy borykają się z przewlekłymi chorobami lub wymagają rekonwalescencji po wypadku, czy urazie. Choć powszechne przekonanie głosi, że z wyjazdów do sanatorium korzystają głównie seniorzy - nic bardziej mylnego! Na taki wyjazd mogą zdecydować się również osoby w średnim wieku, a nawet dzieci. Od nowego roku o wyjazd do uzdrowiska może ubiegać się kolejna grupa osób.
1 stycznia 2023 roku weszła w życie zmiana ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, która umożliwia wyjazd do uzdrowisk nowej grupie. Do tej pory pobyt w sanatorium przysługiwał osobom aktywnie pracującym na gospodarstwie. Teraz do sanatorium mogą wybrać się również rolnicy-emeryci.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie mogła skierować na turnus również osoby, które w przeszłości pracowały na roli. Na stronie internetowej KRUS-u w punkcie drugim informacji ogólnych można przeczytać, że rekonwalescencja dla tej grupy osób będzie trwała 21 dni, a skorzystać z niej będzie można nie częściej niż co 12 miesięcy.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Co więcej, korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Pobyt na turnusie jest dla tej grupy osób bezpłatny. Dodatkowo rolnik-emeryt otrzyma zwrot kosztów przejazdu do placówki rehabilitacyjnej w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego.
Jak podaje "Fakt", według szacunków resortu rolnictwa w pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów z pobytu w uzdrowiskach skorzysta tylko 600 rolników-emerytów, ale z każdym rokiem liczba ma się zwiększać. Wprowadzone zmiany mają objąć nawet 840 tysięcy osób.