Ujawniono najbardziej nieuprzejme miasta w Polsce. Tutaj ludzie potrafią być wyjątkowo niemili

Fakt, czy dobrze żyje nam się w danym miejscu, zależy od wielu czynników. Dla wielu ważną rolę odgrywa czystość przestrzeni publicznych, dla niektórych bliskość do najważniejszych instytucji i atrakcji, a dla jeszcze innych ważni są ludzie. Które miasta w Polsce są najbardziej nieuprzejme? Poznaliśmy najnowszy ranking.

Międzynarodowa platforma edukacyjna Preply opracowała ranking najbardziej niegrzecznych miast w Polsce. Autorzy posłużyli się zdaniem około 1550 mieszkańców z 19 największych miejscowości, których zapytano o częstotliwość obserwacji pewnych nieuprzejmych zachowań. Wymaganym kryterium do udziału w badaniu było zamieszkiwanie w danym mieście przez co najmniej rok. Oczywiście wyniki warto traktować z przymrużeniem oka - w końcu nie oznacza to, że wszyscy mieszkańcy z czołówki zestawienia są niemili. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Najbardziej nieuprzejme miasta w Polsce

Ankietowani zostali zapytani o częstotliwość obserwacji takich zachowań jak m.in. ignorowanie nieznajomych, rozmawianie przez głośnik w miejscu publicznym, niezwalnianie w pobliżu pieszych, wpychanie się w kolejkę, niedawanie napiwków lub bycie niegrzecznym wobec pracowników obsługi. Po zsumowaniu wyników autorzy wyłonili 10 najbardziej nieuprzejmych miast w Polsce.

Niezaszczytne pierwsze miejsce przypadło Łodzi. Mieszkańcy są uznawani za hałaśliwych, niekulturalnych za kierownicą i pochłoniętych przez używanie telefonu w miejscach publicznych. 

Zła sława ciągnie się za Łodzią od dwóch stuleci, głównie dlatego, że zawsze miała inny charakter niż pozostałe polskie miasta [...] Po upadku wielu zakładów i zmianie na ustrój socjalistyczny wzrost bezrobocia odbił się na ogólnym wizerunku miasta, które zaczęto w Polsce utożsamiać mocno na wyrost z centrum biedy, patologii i przestępczości

- czytamy na stronie Preply

Drugie miejsce przypadło Lublinowi, z kolei podium zamknęli warszawiacy. W zestawieniu można znaleźć także Częstochowę, Kraków, Radom, Gliwice, Kielce, Toruń i Olsztyn. 

Respondenci zostali zapytani, kto odpowiada za nieuprzejme zachowania w danym mieście. 28,21 proc. obwiniło przyjezdnych, 20,27 proc. miejscowych, 37,57 proc. uznało, że obie grupy są niegrzeczne, a reszta wstrzymała się od zdania. 

Najbardziej uprzejme miasta w Polsce

Jednak gdzie spotkamy najuprzejmiejszych ludzi? Tutaj złoty medal trafił ex aequo do Szczecina oraz Wrocławia. Jak tłumaczą autorzy rankingu, oba te miasta znajdują się bliżej zachodu, co może wpływać na zadowolenie z życia czy zarobki. Mieszkańcy mogą więc żyć w mniejszym stresie i wykazywać się większą uprzejmością. Na kolejnych miejscach znalazły się Katowice, Gdańsk, Poznań, Gdynia, Rzeszów, Białystok, Bydgoszcz oraz Olsztyn.  

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: