Niebywały widok na Podlasiu. Udało się uchwycić największe takie stado w historii

Sieć obiegło wyjątkowe zdjęcie, które szybko podbiło serca internautów. Na obrzeżach Puszczy Białowieskiej udało się uchwycić ogromne stado żubrów. Jak się okazuje, była to najliczniejsza grupa tych zwierząt, jaką kiedykolwiek sfotografowano w Polsce.

W 1919 roku w naszym kraju zginął ostatni osobnik żubra, jednak dzięki staraniom przyrodników zaledwie 10 lat później udało się je przywrócić do Puszczy Białowieskiej. Według danych Redakcji Księgi Rodowodowej Żubrów z 31 grudnia 2021 roku obecnie w Polsce żyje ich ponad 2,4 tys. Mimo to wciąż jest to gatunek bliski wyginięcia, dlatego każde spotkanie tego majestatycznego ssaka budzi zachwyt. 

Zobacz wideo Puszcza Białowieska ma swoją kopię zapasową w Minecrafcie

Niezwykłe zdjęcie z Podlasia

W niedzielę, 22 stycznia na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz pojawiło się wyjątkowe zdjęcie wykonane z lotu ptaka. Widzimy na nim ośnieżone obrzeża Puszczy Białowieskiej i ciemne kształty, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać ptaki na niebie. Jednak nic bardziej mylnego. 

Stado aż 170 żubrów uchwycone na obrzeżach Puszczy Białowieskiej. Jest to największe stado, jakie kiedykolwiek uchwycono w Polsce!

- napisali autorzy posta.

Stado żubrów podbiło serca internautów

Fotografia zgromadziła już ponad 4,5 tys. polubień i blisko 200 komentarzy. Niektórzy próbowali samodzielnie policzyć liczbę żubrów, a inni dzielili się różnorodnymi skojarzeniami na temat zdjęcia. 

Na pierwszy rzut oka, zobaczyłam mrówki na papierze toaletowym

- pisała jedna z internautek. 

Wyglądają jak słonecznik na śniegu koło mojego karmika dla ptaków

- dodała inna. 

Wspaniałe stado, brawo dla autora foty

- czytamy. 

Nic dziwnego, że fotografia wywołała ogromne emocje - w końcu żubry to wciąż rzadki widok. Wiele z nich przebywa w hodowlach zamkniętych, jednak zdecydowana większość żyje na wolności. Najważniejszymi miejscami, w których można spotkać wolne populacje, jest Puszcza Białowieska (Polska i Białoruś), Kaukaz (Rosja) i Karpaty (Polska, Rumunia, Słowacja oraz Ukraina).

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.