Gdańsk. Pokój w prywatnym akademiku za 2 tys. zł. Internauci oburzeni. "Ceny jak z kosmosu"

W Gdańsku przy ul. Kołobrzeskiej od trzech lat działa prywatny akademik Student Depot. Żacy mają w każdym pokoju aneks kuchenny, łazienkę, mogą cieszyć się przestrzenią tylko dla siebie. Jednak za takie wygody trzeba płacić. Gdy w państwowej placówce za miejsce w pokoju dwuosobowym studenci płacą od 360 zł, tutaj trzeba się liczyć z wydatkiem prawie sześć razy wyższym.

W internecie pojawiło się ogłoszenie o wynajmie 15-metrowego pokoju w prywatnym akademiku Student Depot w Gdańsku przy ul. Kołobrzeskiej. Jako pierwsza napisała o tym Ilona Godlewska, dziennikarka "Gazety Wyborczej". Za wynajem jednoosobowego studia trzeba zapłacić 2090 zł. Do tego jeszcze dochodzi kaucja w wysokości jednego czynszu.

Zobacz wideo Siedzieliśmy na najsłynniejszej ławce w kraju [wideo sprzed muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku] Wybierz serwis

Studenci mają do wyboru pokoje utrzymane w różnej kolorystyce, jedno lub dwuosobowe, ale wszystkie łączy wysoki standard. W państwowych tego typu placówkach przestrzeń często trzeba dzielić z kilkoma nieznanymi osobami, a kuchnia i sanitariaty znajdują się na korytarzu, w budynku przy ul. Kołobrzeskiej osoba wynajmująca może liczyć na prawdziwe wygody.

Od 1 stycznia Chorwacja weszła do strefy euro i Schengen. Na zdjęciu Split Chaos po wprowadzeniu euro w Chorwacji. Polka: Rząd zapowiedział zamrożenie cen

"W pokoju 1-osobowym na 15 m kw. masz do dyspozycji wygodne łóżko, biurko z krzesłem, przestronną szafę, wiszące szafki i półki. Aneks kuchenny wyposażony jest w lodówkę i płytę grzewczą do gotowania. Mieszkanie studenckie posiada prywatną łazienkę z wygodnym prysznicem. Najwyższej jakości panele dodają klimatu naturalnego drewna" - czytamy na stronie Student Depot.

A poza tym szybkie wi-fi, siłownia, nielimitowane zużycie mediów, dostęp do strefy work&chill, ochrona 24/7 i pomoc technika. Akademiki tej sieci działają także w Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Łodzi.

Pod ogłoszeniem pojawiło się wiele komentarzy. "Ceny jak z kosmosu", "Jakiego studenta stać na takie luksusy?". 

Coraz mniej mieszkań na rynku mieszkań na wynajem

Marta Kosińska z platformy ogłoszeniowej rynku nieruchomości w Polsce Szybko.pl, w rozmowie z dziennikarką "Gazety Wyborczej" zauważyła, że "cena 2 tys. zł miesięcznie tylko na pierwszy rzut oka wydaje się wygórowana. Ceny najmu na rynku znacznie wzrosły w ciągu ostatniego roku, podobnie jak ceny mediów".

Kosińska zauważa, że coraz mniej na rynku dostępnych jest mieszkań na wynajem, a najtańsza kawalerka na wynajem w Gdańsku jest wystawiona za 1,8 tys. zł plus 470 zł czynszu. Oznacza to, że wynajem pokoju w prywatnym akademiku wychodzi taniej.

Dolne Witkowice Niezwykłe miejsce 20 km od polskiej granicy. Jak z filmów science fiction

Ceny w państwowych placówkach

Dla porównania dodajmy, że w roku akademickim 2022/2023 w domu studenckim Uniwersytetu Gdańskiego koszty zaczynają się od kwoty: 460 zł (najtańsza opcja za pokój wieloosobowy), a kończą na kwocie (734 zł – miejsce w pokoju jednoosobowym).

Jak informuje portal Zawsze Pomorze, koszt wzrósł o 90 zł za miejsce normatywne, a o 100 za pokój 1-osobowy. – Głównym powodem był wzrost kosztów utrzymania, spowodowanych podwyżką cen mediów. Ze względu na pandemię, przez dwa lata nie przeprowadzano regulacji cen – mówi portalowi Zawsze Pomorze Elżbieta Michalak-Witkowska z zespołu prasowego Uniwersytetu Gdańskiego.

W akademiku należącym do Politechniki Gdańskiej za pokój dwuosobowy bez łazienki trzeba zapłacić od 360 zł, a za pokój jednoosobowy z własną łazienką 618 zł.

Źródła: "Gazeta Wyborcza" / Politechnika Gdańska / Uniwersytet Gdański / Student Depot / Zawsze Pomorze

Więcej o: