Co trzeba wiedzieć szykując wyjazd na narty do Włoch? Ważny dekret z 2022 r. dotyczy polisy OC

Wybierając się na narty we włoskie Alpy dobrze jest pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Konsulat Generalny RP w Mediolanie przypomina na Twitterze o zmianach, jakie wprowadzono w 2022 roku. Dotyczą one posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Konsulat RP w Mediolanie przypomniał w mediach społecznościowych o zasadach obowiązujących na włoskich stokach narciarskich. Dotyczą one przede wszystkim obowiązku posiadania polisy OC. Narciarze i snowboardziści powinni mieć ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody i wypadki, które wyrządziło się osobom trzecim. 

Zobacz wideo Jakie są ceny w Chorwacji, po przyjęciu euro?

Każdy narciarz na włoskich stokach musi mieć wykupione ubezpieczenie OC

We Włoszech na początku 2022 roku wszedł w życie dekret mówiący o obowiązku posiadania przez narciarzy i snowboardzistów polisy OC. Według dekretu, operatorzy tras zjazdowych mają obowiązek umożliwić osobom korzystającym ze stoków wykupienie ubezpieczenia przy kupowaniu skipassów. Tym samym ubezpieczenie może być ważne tyle czasu, ile będzie ważny karnet na zjazdy. Osoby, które nie będą posiadały ubezpieczenia, mogą zostać ukarane mandatem w wysokości od 100 do 150 euro. Co więcej, zostanie odebrany im skipass.

Nakaz noszenia kasku oraz zakaz spożywania alkoholu na stokach narciarskich 

Poza sprawą ubezpieczeń OC, będąc we włoskich Alpach należy pamiętać o obowiązku noszenia kasku przez osoby poniżej 18 roku życia. Poza tym na włoskich stokach obowiązuje zakaz konsumpcji alkoholu. Na trasach są prowadzone kontrole trzeźwości. Warto dodać, że dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy we Włoszech to 0,5 promila - taka sama zasada obowiązuje na stokach. Osobom zatrzymanym w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, może też zostać zatrzymane ich prawo jazdy, a w skrajnych przypadkach tacy narciarze mogą nawet trafić do aresztu.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: