Polskie "miasteczko-bajeczka" skradło serca turystów. "Koniecznie trzeba je zobaczyć"

W jednej ze swych książek Agnieszka Osiecka napisała o Tykocinie "miasteczko-bajeczka". Określenie okazało się na tyle trafne, że używa się go do dziś - nic dziwnego. W tym miejscu czas zdaje się płynąć inaczej, a prawdziwe historie brzmią równie niezwykle, jak bajki.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Podczas pierwszej wizyty rozejrzała się po rynku - Placu Czarnieckiego - i wyraźnie zachwycona powiedziała: "Miastko - zabawka, miastko - lalka, miastko - sen". Tak o pierwszej wycieczce Agnieszki Osieckiej do Tykocina pisze Ryszard Matusiewicz. Mimo że było to w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, "miasteczko-bajeczka" zachwyca do dziś. 

Esencja wielu bajek

- To jedno z najbardziej urokliwych małych miasteczek, które do tej pory odwiedziliśmy. Koniecznie trzeba je zobaczyć, zanim stanie się równie popularne, co Kazimierz Dolny - tak o Tykocinie pisali kilka lat temu autorzy bloga "Polska Po Godzinach". W 2023 roku nieśmiało można by powiedzieć: za późno. Obecnie to magiczne miejsce, położone zaraz przy rzece Narew, określa się jako jedno z najbardziej turystycznych miast Podlasia. "Miasteczko-bajeczka" odwiedzane jest również przez wielu zagranicznych podróżnych. 

U Pana Boga za piecem

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - na szczęście nigdy nie jest za późno, by poznać. Zwłaszcza że na terenie Polski znajduje się wiele miejsc, które dostarczą turystom równie niezwykłych wrażeń, co zagraniczne miejscowości. Miłośnicy natury odnajdą w Tykocinie połacie zieleni, zapierające dech w piersi widoki oraz - co najważniejsze - spokój ducha. "Miasteczko-bajeczka" ma także wiele atrakcji turystycznych i zabytków. 

Zobacz też: najgorętsze modowe trendy 2023 roku na Avanti24.pl

Zwykły spacer po mieście sam w sobie może być ciekawym przeżyciem. Zabytkowe uliczki wyłożone kamieniem oraz drewniane domki tworzą niesamowitą atmosferę, którą dopełnia malowniczy rynek. Jedną z najsłynniejszych budowli jest Wielka Synagoga w Tykocinie - druga co do wielkości i jedna z najstarszych w Polsce. I kiedy już baśniowy klimat, bliskość natury i zabytkowe uliczki pozwolą nam poczuć się jak u Pana Boga za piecem - okazuje się, że powiedzenie to wcale nie jest przypadkowe. W Tykocinie kręcono bowiem filmy "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą" - w miejscach takich jak np. restauracja Alumnat.

 
Zobacz wideo "Kruk. Czorny woron nie śpi" - zwiastun dokumentu "Szepty Podlasia"

Źródła: ryszardmatusiewicz.com, polskapogodzinach.pl

Więcej o: