Tak wygląda zakopiańskie królestwo Kamila Stocha. Można je zwiedzić za 20 zł

Pokój leśny, teatralny, a nawet kosmiczny. Ale to nie wszystko co czeka na fanów trzykrotnego mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich. Kamiland, czyli zakopiańskie królestwo Kamila Stocha, odwiedził nasz kolega z redakcji Sport.pl. Oprowadzała go żona skoczka Ewa Bilan-Stoch.

W galerii Kamiland z bliska można podziwiać prawie pół tysiąca eksponatów, w tym między innymi medale olimpijskie, Złote Orły czy Kryształowe Kule. Na zwiedzających czeka siedem sal ekspozycyjnych o odmiennym charakterze, które opowiadają historię wzlotów i upadków mistrza, jego wyboistą, ale jakże inspirującą drogę na szczyt. Co ciekawe, o swoim życiu oprowadza nas sam Kamil, który w przekazach audiowizualnych opowiada o najciekawszych momentach swojej sportowej kariery.

Siedem sal - każda inna

Zwiedzanie najlepiej zacząć od Service roomu. Tutaj można zajrzeć do szatni zawodników, poznać jej wyposażenie, wysłuchać serwisantów. Kolejnym punktem zwiedzania jest pokój drewniany. Tutaj możemy nieco cofnąć się w czasie i zobaczyć jak Kamil Stoch spędzał swoje dziecięce lata.

Ewa Bilan-Stoch potwierdziła, że tak rzeczywiście wyglądał pokój Kamila w dzieciństwie. Zobaczymy tu pierwsze dyplomy, medale, puchary i inspiracje z początków skakania.

Zobacz wideo Tak wygląda zakopiańskie królestwo Kamila Stocha

Kolejnym punktem zwiedzania jest pokój diamentowy, w którym można zapoznać się z tym, w jaki sposób skoczek szlifował swą mistrzowską formę. Można tu podziwiać sportowe trofea, które Kamil wraz z drużyną zdobywał w latach 2006–2013.

W pokoju teatralnym czekają na nas trofea z 2014 roku. Skąd nazwa? - Stwierdziliśmy, że to był rok jednego aktora i dlatego, nazwaliśmy go pokojem teatralnym – mówiła dziennikarzowi z redakcji Sport.pl żona trzykrotnego indywidualnego mistrza olimpijskiego.

To jeszcze nic. W muzeum czeka na nas pokój kosmiczny. "Rakieta podbija kosmos!" - czytamy na stronie Kamilandu. To tutaj można podziwiać kolekcję trofeów z lat 2018–2020.

Historia zatacza koło 

Zwiedzanie kończymy w pokoju klubowym. - W tym punkcie cała historia zatacza koło. Zaczynaliśmy w pokoju małego Kamila, a kończymy w pokoju klubowym, gdzie zawodniczki i zawodnicy klubu Evenement Zakopane mogą pochwalić się swoimi osiągnięciami. Założyliśmy go w 2014 roku i wspólnie czekamy na następców mistrza – mówi na koniec Ewa Bilan-Stoch.

Ceny biletów

Kamiland znajduje się przy ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 6 w Zakopanem. Można go odwiedzać codziennie w godz. 10:00-18:00. Bilet normalny to koszt 20 zł, za ulgowy trzeba zapłacić 10 zł. Dzieci do sześciu lat mają wstęp za darmo. Bilet rodzinny (max 2 osoby dorosłe + troje dzieci) to wydatek 50 zł.

Źródła: Sport.pl / stoch.org

Więcej o: