Grupa poszukiwaczy znalazła skarb. Wykopali prawie 200 srebrnych monet z okresu II Rzeczpospolitej

W Wielkopolsce dokonano niesamowitego odkrycia. Grupa lokalnych działaczy wykopała pojemnik wypełniony monetami. Swoim znaleziskiem podzielili się w sieci i zapowiedzieli, że działają dalej. Kim są ci ludzie i co stanie się ze skarbem? Zdradzamy szczegóły.
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Lokalne Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Krotoszyn" dokonało niesamowitego odkrycia. Podczas poszukiwań jeden z członków tejże społeczności, Tomasz Błaszyk, wykopał spod ziemi skarb. Okazało się, że w pojemniku ktoś przed laty schował ponad 193 srebrne monety. Pieniądze są w bardzo dobrym stanie, pomimo tego, iż pochodzą z czasów II Rzeczpospolitej.

Zamknięte stoki narciarskie. Czy dodatnie temperatury doprowadzą do zmian w europejskiej turystyce? Zamknięto wiele stoków. Czy dodatnie temperatury zimą odmienią los turystyki?

Wykopali prawdziwy skarb. Brzęk srebrnych monet zachwycił wszystkich

Wydawałoby się, że zakopane pod ziemią skarby to dobry temat na bajkę lub film przygodowy. Okazuje się jednak, że takie sytuacje mają miejsce również w realnym świecie. Potwierdzeniem jest historia Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Krotoszyn". To właśnie członkowie tej grupy wykopali ogromną ilość srebrnych monet z okresu międzywojennego.

W pojemniku znaleziono 2 sztuki monety wz. 1936 2-złotowej Żaglowiec, 16 sztuk monety wz. 1932 5-złotowej Polonia, 85 sztuk monety wz. 1928 Nike oraz 90 sztuk monety wz. 1932 2-złotowej Polonia

- czytamy na stronie gloswielkopolski.pl. Jak informują lokalne media, pieniądze były schowane w blaszanym kubku, który dodatkowo przykryty był gazetą. Na niej z kolei była blaszka oraz kamień. Odnalezione monety wraz z innymi cennymi historycznie przedmiotami w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków zostają przekazane do Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

To nie pierwsze znalezisko w Wielkopolsce. Stowarzyszenie działa pełną parą

Jak podaje portal rzeczkrotoszynska.pl, znalezisko jest tylko częścią dużego projektu badawczego. Stowarzyszenie skupia się na poznaniu historii z czasów II wojny światowej, kiedy to 1 września 1939 roku 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej bronił Krotoszyna. Prace odbywają się pod nadzorem archeologa oraz za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu - Delegatura w Kaliszu.

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Krotoszyn" prowadzi konto na Facebooku. Publikowane są tam różne ciekawe zdjęcia z wykopalisk. Znaleźli między innymi karabin tarczowy z XIX wieku, bagnet typu Mauser, kabłąk, monety z czasów PRL, różne guziki i wiele innych cennych przedmiotów. 

Więcej o: