Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Kaszubi wierzą, że Bóg w sposób szczególny obdarował tę krainę. Najpierw połaciami zieleni i łagodnymi wzgórzami oblanymi słońcem. Następnie tysiącami rzek, cienistymi wąwozami i dzikimi lasami dawnej Puszczy Kaszubskiej. Na końcu pojawił się człowiek, dodając do krajobrazu mozaikę gospodarstw oraz sieci szlaków pieszych i rowerowych. Dzieło gotowe. "Szwajcaria Kaszubska to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Aby w pełni docenić jej piękno trzeba tam być" - oceniają internauci.
Mimo że niewiele ma wspólnego z krajem alpejskich kurortów, serów i czekolady - "Szwajcaria Kaszubska" to nic innego jak potoczna nazwa centralnej, najwyżej położonej części Pojezierza Kaszubskiego. Trudno jest o niej pisać, nie gubiąc się w gąszczu opisów i licznych epitetów. Region ten jest bowiem nie tylko wyjątkowo różnorodny pod kątem krajobrazu - wzbogaca go również barwna kultura kaszubska i szereg innych elementów, które mogłyby być gotową listą argumentów i odpowiedzią na wątpliwości, czy warto tam pojechać.
Szwajcaria Kaszubska nie jest jednym z tych miejsc, do których chętnie jeździ się latem, podziwiając oblane słońcem wzgórza - a jesienią spogląda w kierunku zabłoconych pól z palącą chęcią ucieczki. Bogactwo krajobrazów i kultura regionu czyni tu każdą porę roku wyjątkową.
Zimowe krajobrazy można podziwiać, biegając lub zjeżdżając na nartach w kilku ośrodkach narciarskich albo wsiadając do sań podczas kuligów
- czytamy na stronie szwajcariakaszubska.treespot.pl. Z kolei wiosną okolica zachwyca dolinami i wąwozami, które natura hojnie obsypuje kwiatami. Latem można wylegiwać się w pobliżu kaszubskich jezior, pływać kajakiem i podróżować - pieszo lub na rowerze - wyznaczonymi szlakami. Z kolei jesień zachęca do chwycenia kubka gorącej herbaty i obserwowania, jak ciemnobrązowe lasy i pola szykują się na nadejście zimy.
Jedną z najsłynniejszych atrakcji tego regionu jest malownicza Droga Kaszubska. Trasę liczącą około 21 kilometrów można pokonać samochodem lub na rowerze. Słynie przede wszystkim z zapierających dech w piersiach widoków i urokliwych miejscowości, takich jak Brodnica Dolna czy Ostrzyce. W okolicy można również odwiedzić liczne muzea i parki rozrywki, a także spędzić czas z głową w chmurach. Gwarantuje to Kaszubki Punkt Widokowy im. Jana Pawła II, który ma 35 metrów wysokości. Aby wspiąć się na sam szczyt i podziwiać bajkową panoramę, należy najpierw pokonać 184 stopnie schodów.
Źródło: szwajcariakaszubska.treespot.pl, Instagram, Twitter