To bajkowe miejsce zachwyciło turystów. "Jeden z najpiękniejszych zakątków Polski"

"Szwajcaria Kaszubska - tu spełniają się marzenia!". Tak przynajmniej zapewniają autorzy tekstu na stronie poświęconej temu regionowi. I o ile trudno jest przekonać kogokolwiek do tak śmiałych tez, z każdym obejrzanym zdjęciem i przeczytaną relacją z podróży utwierdzałam się w przekonaniu, że Szwajcaria Kaszubska rzeczywiście ma w sobie magiczną cząstkę.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kaszubi wierzą, że Bóg w sposób szczególny obdarował tę krainę. Najpierw połaciami zieleni i łagodnymi wzgórzami oblanymi słońcem. Następnie tysiącami rzek, cienistymi wąwozami i dzikimi lasami dawnej Puszczy Kaszubskiej. Na końcu pojawił się człowiek, dodając do krajobrazu mozaikę gospodarstw oraz sieci szlaków pieszych i rowerowych. Dzieło gotowe. "Szwajcaria Kaszubska to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Aby w pełni docenić jej piękno trzeba tam być" - oceniają internauci. 

Barwna mozaika

Mimo że niewiele ma wspólnego z krajem alpejskich kurortów, serów i czekolady - "Szwajcaria Kaszubska" to nic innego jak potoczna nazwa centralnej, najwyżej położonej części Pojezierza Kaszubskiego. Trudno jest o niej pisać, nie gubiąc się w gąszczu opisów i licznych epitetów. Region ten jest bowiem nie tylko wyjątkowo różnorodny pod kątem krajobrazu - wzbogaca go również barwna kultura kaszubska i szereg innych elementów, które mogłyby być gotową listą argumentów i odpowiedzią na wątpliwości, czy warto tam pojechać. 

 

Wiosna, lato, jesień, zima

Szwajcaria Kaszubska nie jest jednym z tych miejsc, do których chętnie jeździ się latem, podziwiając oblane słońcem wzgórza - a jesienią spogląda w kierunku zabłoconych pól z palącą chęcią ucieczki. Bogactwo krajobrazów i kultura regionu czyni tu każdą porę roku wyjątkową. 

Zimowe krajobrazy można podziwiać, biegając lub zjeżdżając na nartach w kilku ośrodkach narciarskich albo wsiadając do sań podczas kuligów

- czytamy na stronie szwajcariakaszubska.treespot.pl. Z kolei wiosną okolica zachwyca dolinami i wąwozami, które natura hojnie obsypuje kwiatami. Latem można wylegiwać się w pobliżu kaszubskich jezior, pływać kajakiem i podróżować - pieszo lub na rowerze - wyznaczonymi szlakami. Z kolei jesień zachęca do chwycenia kubka gorącej herbaty i obserwowania, jak ciemnobrązowe lasy i pola szykują się na nadejście zimy. 

 
Zobacz wideo Na desce, na nartach, na rowerze - nawet w sierpniu! Do tego raju dojedziesz z Polski samochodem [TRIP WE DWOJE]

Atrakcje turystyczne regionu

Jedną z najsłynniejszych atrakcji tego regionu jest malownicza Droga Kaszubska. Trasę liczącą około 21 kilometrów można pokonać samochodem lub na rowerze. Słynie przede wszystkim z zapierających dech w piersiach widoków i urokliwych miejscowości, takich jak Brodnica Dolna czy Ostrzyce. W okolicy można również odwiedzić liczne muzea i parki rozrywki, a także spędzić czas z głową w chmurach. Gwarantuje to Kaszubki Punkt Widokowy im. Jana Pawła II, który ma 35 metrów wysokości. Aby wspiąć się na sam szczyt i podziwiać bajkową panoramę, należy najpierw pokonać 184 stopnie schodów. 

Źródło: szwajcariakaszubska.treespot.pl, Instagram, Twitter

Więcej o: