Wybrano gadżet Kalwarii Zebrzydowskiej. Smakoszy ucieszy, resztę nieco zdziwi

Kalwaria Zebrzydowska często kojarzy się głównie z postacią papieża Jana Pawła II. Nic w tym dziwnego. Odwiedzał to miejsce jeszcze jako kapłan, a kiedy przyjeżdżał tam jako papież, nigdy nie krył wzruszenia i radości. Jednak mimo to, iż został ogłoszony patronem miasta, to jednak oficjalny gadżet związany z Kalwarią nie jest związany z kościołem. Wybór może nawet nieco dziwić.
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Kalwaria Zebrzydowska to nie tylko małopolskie miasteczko skupione na przyjmowaniu pielgrzymów i modlitwie. Tak jak w każdym zakątku świata, żyją tam różnorodni ludzie, których wiąże tradycja i ciekawe zwyczaje. To właśnie dzięki nim miejscowość cieszy się z nietypowego gadżetu.

Gadżet Kalwarii Zebrzydowskiej. Wbrew pozorom nie chodzi o postać papieża

Kalwaria Zebrzydowska słynie głównie z sanktuarium, w pobliżu którego gęstwinie drzew rozpościera się plenerowa droga krzyżowa. Do tego miejsca pielgrzymuje wiele osób nie tylko związanych z kościołem czy wiarą. Miejscowa architektura, krajobraz oraz park pielgrzymkowy z XVII wieku przyciąga miłośników piękna. Nie ma się czemu dziwić. To jedyna kalwaria na świecie, która została wpisana do niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Papież Jan Paweł II wyjątkowo ukochał to miasteczko. Podczas pielgrzymek do Polski odwiedzał Kalwarię. Często wracał wspomnieniami do dawnych lat i opowiadał różne anegdoty. Jedną z nich było nazwanie lokalnych mieszkańców "ogórcorzami".

Małopolskie media także odniosły się do ogórkowej tradycji, która od zawsze związana jest z Kalwarią Zebrzydowską. Na portalu wadowice24.pl możemy przeczytać słowa Jana Pawła II.

Wszyscyśmy razem chodziliśmy do gimnazjum. Z Andrychowa jedna grupa, z Zatora druga grupa, z Kalwarii trzecia grupa. Nazywali kalwarian ogórcorzami, wadowiczan flacorzami, a żywczan szczupakami. Sam smak

- mówił papież.

Wszystko za sprawą faktu, iż każdego dnia, na Placu Rajskim, nieopodal sanktuarium można było spotkać osoby sprzedające ogórki kiszone. Poza tym region słynął z ogórków i ten zwyczaj trwa po dziś dzień. Stąd miasto uznało, że oficjalnym gadżetem Kalwarii Zebrzydowskiej zostanie ogórek kiszony.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Był festiwal, jest i gadżet. Promocja idzie pełną parą

Pod koniec sierpnia 2022 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się Festiwal Ogórka. Na stronie samorządowej zamieszczono szczegółowy harmonogram imprezy. A organizatorzy podkreślali, że takiego festiwalu jeszcze nie było.

Podczas zabawy wystąpił folkowy zespół o nazwie "Kapela Ogórki", przewidziano także wiele konkursów i atrakcji dla dzieci oraz warsztaty zdrowego odżywiania. Jednak to tylko początek promocji. Gmina zdecydowała, że ogórek kiszony będzie odtąd oficjalnym gadżetem miasta. 

Jak informują lokalne media, każdy, kto odwiedzi Kalwarię Zebrzydowską, otrzyma słoik w ramach upominku.

Więcej o: