Barwny spektakl świateł przyłapany na północy Polski. Mieszkańcy Rewy mieli prawdziwe szczęście

Mieszkańcy niektórych miejsc w Polsce mogli podziwiać niezwykle rzadkie zjawisko, jakim jest zorza polarna. W nocy z 15 na 16 stycznia na niebie m.in. w Redzie pojawiła się feeria barw w odcieniach różu, zielonego i żółtego. Internet obiegły wyjątkowe zdjęcia.

Zorza polarna to fascynujące zjawisko świetlne, które powstaje poprzez zderzenie pola magnetycznego Ziemi z naenergetyzowanymi cząstkami gazu ze Słońca. Objawia się na niebie w postaci różnokolorowych świateł - od fioletu, różu i czerwieni po biele, błękity, zielenie czy żółcie. Ich konkretny wygląd zależy od wysokości, na jakiej zachodzą reakcje. Zorzę najłatwiej zaobserwować w rejonach bieguna północnego i południowego, jednak przy odrobinie szczęścia może zachwycić nas również w Polsce. 

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Taniec kolorowych świateł w Rewie

W nocy z 15 na 16 stycznia gdzieniegdzie pojawiły się przejaśnienia, które sprawiły, że niektórzy, spoglądając w górę, mogli zauważyć niesamowity spektakl. 

Zeszłej nocy nad Bałtykiem znów pojawiła się zorza polarna! Piękny widok z okolicy Sztutowa i Stegny

- poinformowali Lubuscy Łowcy Burz na Facebooku. 

Rzadkie zjawisko na północy kraju

Jednym ze szczęśliwców był fotograf Marek Stan, który udokumentował zorzę polarną w Rewie, w województwie pomorskim. Rozgwieżdżone niebo mieniło się tam w intensywnych odcieniach zielonego, różu oraz żółtego koloru. Trzeba przyznać, że widok prezentował się naprawdę magicznie i przypominał iście baśniową scenerię. Jak się okazuje, to nie był pierwszy raz, kiedy pan Marek mógł podziwiać feerię barw w Polsce. 

Panu Markowi znów udało się uchwycić zorzę polarną, tym razem w nocy z niedzieli na poniedziałek. Miejscem obserwacji znów była Rewa w województwie pomorskim

- czytamy na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie. 

Post został polubiony przez 2,5 tys. internautów, którzy nie kryli zachwytu. 

Przyroda najlepszym malarzem

- pisał jeden z użytkowników. 

Niesamowite!

- czytamy. 

Czy Pan Marek mógłby wysyłać powiadomienia? Pędziłabym

- zażartowała internautka. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: