Absurd w PKP. 4-osobowej rodziny nie stać na podróż koleją z Krakowa do Gdyni. Lecą do Barcelony

Po ostatnich podwyżkach podróż staje się luksusem. Eksperci podkreślają, że to kwestia braku konkurencji. - Jeżeli ktoś jest monopolistą i samodzielnie uruchamia praktycznie wszystkie szybkie pociągi w Polsce, to może sobie zrobić podwyżkę, ile chce - podkreślił doktor Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej. Porównujemy koszt podróży pociągiem czteroosobowej rodziny z Krakowa do Gdyni z wyjazdem na weekend do Barcelony.

Od 11 stycznia płacimy więcej za bilety kolejowe. Za podróż pociągami TLK i Intercity trzeba zapłacić o 11,8 proc. więcej, za Express InterCity 17,4 proc., a za Pendolino o 17,8 proc.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Minister infrastruktury, cytowany przez WP, stwierdził w czwartek w Sejmie, że "gdyby nie dotacje rządowe, podwyżka cen biletów PKP Intercity wyniosłaby 50 proc., a nie 12 proc.". Tłumaczył, że podwyżki są spowodowane rosnącymi cenami energii elektrycznej.

Podróż koleją z Krakowa do Gdyni 

Te wytłumaczenia trudno przyjąć, gdy teraz podróż koleją pochłania znaczną część budżetu Polaków. Sprawdziliśmy, ile za podróż pociągiem zapłaci 4-osobowa rodzina, dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci w wieku szkolnym, które z Krakowa chcą wybrać się do Gdyni.

Bilet w Pendolino w II klasie dla dwóch osób dorosłych (264 zł za jeden bilet) to wydatek 528 zł. Za bilet dla dzieci ze zniżką 37 proc. trzeba zapłacić 332,64 zł (166,32 zł). Łącznie w jedną stronę taka podróż kosztuje 860,64 zł. Wraz z drogą powrotną to wydatek 1721,28 zł.

Za bilety na pociągi IC czy TLK trzeba zapłacić: osoby dorosłe 2 x 103 zł (206 zł), dzieci w wieku szkolnym 2 x 64,89 zł (129,78 zł). Łącznie trzeba zapłacić: 335,78 zł. Gdy w drogę powrotną wyruszymy również pociągami tych kategorii z budżetu na same bilety wydamy 671,56 zł.

Lecimy do Barcelony 

Ile trzeba zapłacić za bilety do Barcelony? Wybierając lot tanimi liniami z Krakowa na lotnisko El Prat koszt biletów lotniczych dla dwóch osób dorosłych i dwojga dzieci to wydatek 626 zł. Za drogę powrotną przewoźnik liczy sobie 426 zł. Łącznie za podróż do stolicy Katalonii w obie strony zapłacimy 1052 zł. Z tego wynika, że o wiele bardziej opłaca się wyjechać na weekend za granicę niż zdecydować się na podróż polskimi kolejami. Poza oszczędnością pieniędzy to również oszczędność czasu. Wsiadając do Pendolino w Krakowie po 5 godz. i 40 minutach wysiądziemy w Gdyni. Wybierając tańszy pociąg, u celu znajdziemy się po siedmiu czy nawet dziewięciu godzinach. Z Krakowa w Barcelonie znajdziemy się po ok. trzech godzinach lotu.

– Mamy jedną narodową linię i jednego przewoźnika, który nas obsługuje, a moglibyśmy mieć więcej. Dziś czy dosłownie kilka dni temu Urząd Transportu Kolejowego wydał zakaz konkurencji na polskich torach. Po raz kolejny do Wrocławia, Pragi, Krakowa i Gdyni nie pojedziemy pociągami innych przewoźników. Ma być drogo i narodowo – podkreślił w internetowym radiu RMF24 doktor Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej.

Więcej o: