Miasto-widmo na północy Polski przyprawia o gęsią skórkę. Dawniej trzymano tu 6 tys. jeńców wojennych

Opustoszałe ulice, zrujnowane budynki i cisza. Niektóre miejscowości przyprawiają o dreszcze i przyciągają śmiałków chcących poznać ich historię. Takie tajemnicze miasto-widmo znajdziemy m.in. na północy Polski. Dawniej tętniło tu życie, dziś stoi niemal puste. Co wydarzyło się w Kłominie?

Kłomino to osada leśna położona w województwie zachodniopomorskim, oddalona około 12 km od Bornego Sulinowa. Początkowo, w latach trzydziestych XX wieku, Niemcy stworzyli poligon artyleryjski Wehrmachtu, a w 1939 roku trzymali tam 2,3 tys. cywilów aresztowanych na terenach Polski i aż 6 tys. polskich jeńców wojennych. Później tereny te przeszły do rąk radzieckich.

Zobacz wideo Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Kłomino - tajemnicza osada w Polsce

Po wojnie Rosjanie rozebrali część niemieckich budynków i zaczęli wznosić swoje. Powstały tu sklepy, bloki, punkt medyczny, a nawet kino. Co ciekawe, stare cegły wykorzystano do budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. 

Szacuje się, że do 1992 roku mieszkało tu do 5 tys. mieszkańców, a miejscowość tętniła życiem. Wszystko zmieniło się, kiedy wyjechali stąd ostatni żołnierze rosyjscy. Rok później Kłomino razem z Bornym Sulinowem znalazło się pod polską administracją. Jednak w przeciwieństwie do swojego sąsiada osada nie została zasiedlona i nigdy nie otrzymała praw miejskich. 

To miejsce przyprawia o gęsią skórkę 

Obecnie Kłomino przyciąga miłośników urbexu i przerażających miejsc, ale osada w niewielkim stopniu przypomina już swoje dawne oblicze. Od 2008 roku część budynków była stopniowo wyburzana. Zrywano kostkę brukową i demontowano lampy uliczne, co sprawiło, że po zapadnięciu mroku miejsce prezentuje się naprawdę upiornie. Kłopotów może nam przysporzyć również sama droga. 

Trudno je odnaleźć. Nie prowadzą do niego żadne oficjalne drogi. Nie ma też po co szukać go na mapach GPS - tam też formalnie nie istnieje

- słyszymy na kanale Kamer-Vid na YouTubie. 

Kilka lat temu pojawiła się oferta sprzedaży osady za 2 mln zł, jednak nie pojawił się chętny kupiec. Zgodnie z danymi z 2012 roku Kłonino liczy jedynie 12 mieszkańców. 

 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: