Kurhany, nazywane też z łaciny tumulusami, to stożkowe kopce usypane z ziemi. Jednak nie są to zwykłe pagórki. Zaczęły powstawać już w epoce neolitu i były rodzajami mogił. Na terenach obecnej Polski pojawiły się kilka tysięcy lat przed naszą erą. Ceremonia grzebania w nich zmarłych przetrwała do średniowiecza. W różnych miejscach do tej pory oglądać można nie tylko pojedyncze kurhany, ale całe cmentarzyska składające się z nietypowych kopców.
Jeżeli chcielibyście zobaczyć mogiły sprzed wieków na własne oczy, nie musicie daleko szukać. Wystarczy, że wybierzecie się na wycieczkę na przykład do Wielkopolski. To właśnie tam znajdziemy najsłynniejsze z nich, których powstanie datuje się na XVII wiek przed naszą erą. Jeśli chcemy do nich dotrzeć, musimy znaleźć na mapie wieś Łęki Małe. Archeolodzy uznają wielkopolskie mogiły za unikat w skali europejskiej.
Pierwsze badania wielkopolskich kurhanów przeprowadzono w latach 1933, 1953 i 1955. Badacze z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu zwrócili wówczas uwagę na bogate wyposażenie grobów. Zmarłych chowano m.in. z bronią, naczyniami i ozdobami wykonanymi z bursztynu, brązu, a nawet złota. Znaleziska wskazują, że w obiekcie grzebano elity ówczesnego społeczeństwa.
Kurhany w okolicy Łęk Małych budowano z warstwy gliny, kamieni oraz ziemi. Pod tego typu konstrukcją znajdowała się komora grobowa. Do dziś zachowały się cztery tumulusy o wysokości od 2,5 do 5 metrów. W drugiej połowie XIX wieku w okolicy znajdowało się łącznie 11 budowli, a według badań mogło być ich wcześniej 14. Na początku XX wieku zniszczono siedem z nich - stały na przeszkodzie budowy linii kolejowej Kościan-Grodzisk.
Konieczność zorganizowania odpowiednich materiałów budowlanych i osób pracujących przy tworzeniu kurhanów sprawiła, że na tego typu pochówek mogły pozwolić sobie jedynie rodziny znaczące dla ówczesnego społeczeństwa. W związku z tym zachowane do dzisiaj tumulusy stanowią wyjątkowe obiekty dla archeologów. Większość z tych odnalezionych w Polsce stanowi samodzielny grobowiec znaczącej osobistości z okresu średniowiecza lub wcześniejszych epok. Cmentarzyska kurhanowe przetrwały m.in. pod Zgorzelcem, w okolicy Zamościa oraz na Kaszubach.
W zależności od lokalizacji kurhany otrzymywały odmienne nazwy. Stanowiły jednak zbliżony rodzaj budowli. Największy grobowiec tego typu odnaleziono w Japonii. Daisenryō-kofun znajduje się w Sakai na wyspie Honsiu. Jest nieporównywalnie większy od europejskich odpowiedników - ma 245 metrów średnicy, 305 metrów szerokości i 486 metrów długości. Rząd Kraju Kwitnącej Wiśni uznał, że spoczywa w nim rządzący w IV wieku cesarz Nintoku.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.