Odkryto bliźniaczkę Ziemi. Krąży wokół czerwonego karła. Naukowcy podekscytowani

Znajduje się ok. 100 lat świetlnych od Ziemi i może przypominać Ziemię. Krąży wokół chłodnego, czerwonego karła, który znajduje się w gwiazdozbiorze Złotej Ryby.

NASA poinformowało o odkryciu kolejnej planety, na której mogą panować warunki sprzyjające życiu. To ciało niebieskie o rozmiarach 95 proc. rozmiarów Ziemi. Krąży wokół chłodnego, czerwonego karła typu M o nazwie TOI 700 około 100 lat świetlnych od nas. Oznaczono ją jako TOI 700 e. Dane te zostały zebrane dzięki satelicie TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Jak informuje amerykańska agencja kosmiczna, w tym układzie odkryto także cztery inne krążące wokół tej samej gwiazdy planetoidy.

Sztramberk Urokliwe miasto w Czechach. Tu święta nigdy się nie kończą

Naukowcy są szczególnie podekscytowani TOI 700 e. Panują na niej warunki umożliwiające zamieszkanie. Woda na powierzchni utrzymuje się w stanie ciekłym.

- Astronomowie znają bardzo niewiele układów, w których w strefie zamieszkiwalnej jest więcej niż jedna względnie mała planeta - podkreśla dr Emily Gilbert z NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii, cytowana przez RMF FM. Kierująca zespołem badawczym dodała, że układ wokół gwiazdy TOI 700 jest szczególnie interesujący. Naukowcy będą go dalej obserwować.

 

Niezwykły układ

Dwa lata temu zespół naukowców pod kierunkiem dr Emily Gilbert odkrył inną bliźniaczkę Ziemi z tego układu. Nazwano ją TOI 700 d i okrąża gwiazdę co 37 dni. Najnowsza odkryta planeta e okrąża swoją gwiazdę jeszcze szybciej. Zajmuje jej to 28 dni.

Dr Emily Gilbert tłumaczy, że planeta e jest o 10 proc. mniejsza od planety d. Naukowcy wiążą duże nadzieje z satelitą TESS. Zakładają, że skoro z roku na rok udaje się zidentyfikować coraz mniejsze obiekty, to w kolejnych latach będą mogli poszerzyć skalę swoich odkryć i przynieść więcej informacji na temat planet pozasłonecznych.

Hagia Sofia Była chrześcijańska, muzułmańska i świecka. Budowla z niezwykłą historią

To kolejna egzoplaneta odkryta w tym układzie. Do tej pory NASA mogła się pochwalić trzema obiektami TOI 700 b, c i d. Potrzebowali kolejnego roku, aby do listy dodać kolejną: TOI e.

Jak informuje tvn24, "satelita TESS monitoruje duże sektory nieba przez około 27 dni. Pozwala to śledzić zmiany jasności gwiazd spowodowane przez przechodzące przed ich tarczą planety, co nazywamy tranzytem. To jeden z głównych sposobów obserwacji egzoplanet".

Źródła: RMF FM / tvn24.pl / CNN 

Więcej o: